"Protest organizujemy w Dzień Dziecka, ponieważ każdy może zachorować i staje się wtedy dzieckiem nie ze względu na wiek, ale na chorobę i opiekę, jakiej wymaga" – mówił we wtorek dziennikarzom w Warszawie inicjator protestu Piotr Piotrowski - ojciec 10-letniego Michała chorego na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów.

Jak wyjaśnił, przyczyną protestu jest m.in. obawa, że po 1 lipca, wraz z wprowadzeniem programów lekowych, część chorych straci możliwość leczenia. Jest to także sprzeciw wobec niekompetencji i nieodpowiedzialności urzędników, braku współpracy resortu zdrowia z organizacjami pacjenckimi i lekarskimi.

"W wyrazie bezsilności my pacjenci, rodziny pacjentów, lekarze i zwykli obywatele porozumieliśmy się i założyliśmy inicjatywę +Porozumienie 1 czerwca+ po to, aby chronić przed niekompetencją i nieodpowiedzialnością urzędników przede wszystkim dzieci, a potem nas samych" - powiedział Piotrowski.

Z kolei Małgorzata Zarachowicz ze Stowarzyszenia Lekarzy Praktyków podkreśliła, że porozumienie 1 czerwca to wzajemne wsparcie pacjentów i lekarzy. "W relacje między lekarzem i pacjentem wdarła się biurokracja, a zamiast rozmawiać z pacjentem, lekarz musi studiować charakterystykę produktu leczniczego i określać stopień refundacji leków" - mówiła. "Prawo wkłada lekarzy w gorset i zmusza do zachowań nieetycznych" - dodała. Wyraziła nadzieję, że "głos ludu, który odezwie się w piątek przed ministerstwem zdrowia, poruszy władzę".

Protest zaplanowano na godz. 12 przed siedzibą resortu zdrowia przy ul. Miodowej. Organizatorzy chcą przekazać ministrowi zdrowia petycję. Apelują oni m.in. o refundację leków zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, a nie charakterystyką produktu leczniczego, podjęcie zdecydowanych działań, aby zwiększyć dostęp do leczenia, podejmowanie decyzji przez urzędników w wyniku dialogu z towarzystwami naukowymi, specjalistami oraz stowarzyszeniami pacjentów. Po przekazaniu petycji uczestnicy manifestacji przejdą przed Pałac Prezydencki.

Do akcji przyłączyło się już blisko trzydzieści stowarzyszeń i organizacji skupiających pacjentów oraz środowiska lekarskie, m.in. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, 3majmy się razem, Primum Non Nocere, Fundacja Gajusz, Organizacja Pacjentów i Osób Wspierających Chorych na Astmę Ciężką - Odzyskać oddech, Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita. (PAP)