Na 23 kwietnia wyznaczone jest posiedzenie sejmowej komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży. Chodzi o dwa projekty Lewicy, jeden Koalicji Obywatelskiej i jeden Trzeciej Drogi, czyli PSL i Polski 2050.

Łoboda (KO) w poniedziałek w Studiu PAP zapowiedziała, że planowane na wtorek posiedzenie komisji poświęcone będzie uchwaleniu wniosku o wysłuchanie publiczne wszystkich czterech projektów ustaw. Dodała, że w zeszłym tygodniu wniosek o takie wysłuchanie skierowała do marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

 

Wysłuchanie publiczne w sprawie aborcji

- Wysłuchanie publiczne planujemy na 17 maja, żeby dać czas wszystkim organizacjom pozarządowym, obywatelkom, obywatelom i stronie społecznej, aby mogli się zgłosić. Temat jest na tyle ważny i budzący na tyle skrajne społeczne emocje, że nie wyobrażam sobie, aby pominąć wysłuchanie publiczne  – powiedziała.

Poinformowała, że zbiera opinie prawne i merytoryczne dotyczące oceny zgodności projektów z konstytucją, więc trudno na razie określić dokładny harmonogram prac komisji. Dodała, że chciałaby, aby posiedzenie odbywały się średnio co dwa tygodnie, wraz z posiedzeniami Sejmu.

Powiedziała, że jej celem jest "połączenie w jeden" wszystkich trzech projektów dotyczących legalizacji aborcji.

- Rolą tej komisji jest wypracowanie jakiegoś porozumienia. Różnimy się w ramach koalicji 15 października. Nie chodzi o to, aby przekonać PiS czy Konfederację, bo tutaj misja jest raczej stracona. Chodzi o to, aby w gronie koalicjantek i koalicjantów dogadać się, (...) byśmy wyszli z jednym projektem  – oświadczyła.

Projekt o dekryminalizacji aborcji

Łoboda nadmieniła, że drugim celem jest wyjście z komisji także projektu Lewicy o dekryminalizacji pomocnictwa przy aborcji. - Komisja z całą pewnością nie będzie zamrażarką dla tych projektów  – zadeklarowała.

Na początku kwietnia br. Sejm skierował cztery projekty zmian w prawie aborcyjnym do dalszych prac w komisji nadzwyczajnej. 

Czytaj także na Prawo.pl: Cztery projekty dotyczące aborcji skierowane do komisji nadzwyczajnej

Prawo do aborcji w Polsce

Obowiązujące w Polsce od 1993 r. przepisy antyaborcyjne zostały zmienione po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 r. Wcześniej ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwana kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji także w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Tę przesłankę do przerwania ciąży TK uznał za niekonstytucyjną, co wywołało falę protestów w całym kraju. Przepis ten utracił moc wraz z publikacją orzeczenia TK w styczniu 2021 r.