Ambasador Stolicy Polskiej Piosenki to tytuł honorowy, forma uznania dla dokonań artystów i znanych osób, które swoimi działaniami promują Opole jako Stolicę Polskiej Piosenki.

W uzasadnieniu uchwały, którą radni miasta Opola przyjęli w czwartek jednogłośnie, napisano że tytuł to dowód uznania dla wieloletniej działalności zawodowej Zapendowskiej, którą rozpoczęła w Opolu, a także „jej obecnych dokonań na rzecz rozwoju polskiej kultury muzycznej”. „Pani Elżbieta Zapendowska od wielu lat nie mieszka już na Opolszczyźnie, zawsze jednak podkreśla swoje związki zarówno z regionem jaki i samą Stolicą Polskiej Piosenki. Co więcej, mimo napiętego kalendarza, rokrocznie przewodniczy pracom jury Opolskich Eliminacji do Debiutów, odbywających się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu, w ramach których wybierany jest artysta będący reprezentantem miasta podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu” – zaznaczono w uchwale.

Zapendowska pochodzi z Głubczyc (opolskie). Ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach, a pracę zawodową rozpoczęła w Opolu. Zajmowała się nauką śpiewu, prowadziła warsztaty w całej Polsce. Była założycielką grupy wokalnej Studio Singers, która uczestniczyła w m.in. w Jazz Jamboree, Złotej Tarce, Festiwalu Wokalistów Jazzowych. W latach 90-tych przygotowywała solistów do największego i jednego z najpopularniejszych polskich musicali pt. „Metro”. Była jurorką programów telewizyjnych takich „Idol”, „Jak oni śpiewają” czy „Must be the music”. Udzielała lekcji śpiewu m.in. Edycie Górniak.

W rozmowie z PAP w czwartek Zapendowska powiedziała, że gdy mieszkała w Opolu (do 1992 roku), to „miasto jej nie rozpieszczało, a raczej utrudniało byt”. „Ale tak to już chyba jest, że docenia się kogoś bardziej jak się wyprowadzi albo umrze” – zażartowała.

Przyznała jednak, że nadany tytuł ją cieszy. „Każdy jest próżny i jak dostanie coś w nagrodę – medal czy kawał kaszanki – to zawsze jest mu przyjemnie” – skwitowała.

Dodała, że swoją ambasadorską funkcję wobec Opola z pewnością wypełnia – mówiąc o mieście czy stale z nim współpracując. Podała też, że tytuł nadany jej w czwartek przez radę miasta odbierze najprawdopodobniej podczas tegorocznych opolskich eliminacji do koncertu Debiutów festiwalu opolskiego, które planowane są na kwiecień.

Dotychczas miasto Opole przyznało pięć tytułów Ambasadora Stolicy Polskiej Piosenki. Otrzymali je Kayah, Edyta Górniak, Michał Bajor, a ostatnio Maria Szabłowska i Krzysztof Szewczyk. (PAP)