Ziobro pytany był na konferencji prasowej, czy jego zdaniem Jaki byłby dobrym kandydatem na prezydenta Warszawy.

"Można powiedzieć, że każdą sprawę, której podejmuje się Patryk Jaki, z sukcesem doprowadza do finału. Proszę popatrzeć na prace komisji weryfikacyjnej. Tak wiele było głosów krytycznych i głosów sprzeciwu, a okazuje się, że komisja jest sukcesem, zwraca majątek przejęty przez nieuczciwych ludzi, przez oszustów, i ten majątek może być liczony w grubych milionach" - powiedział minister.

Dodał, że jako "niegdyś samorządowiec, jako człowiek bardzo skuteczny, który można powiedzieć z pasją realizuje swoje zadania" byłby zapewne znakomitym prezydentem Warszawy.

"By tak się stało potrzeba dwóch ważnych przesłanek. Po pierwsze sam zainteresowany musi chcieć i podjąć taką decyzję. Druga przesłanka to ta, że taka decyzja zawsze jest poprzedzana rozmową dużej koalicji Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarna Polska, Porozumienie), która przecież będzie wyłaniać kandydatów. Są też inni bardzo dobrzy kandydaci, którzy są rozważani do startu w tych wyborach" - dodał Zbigniew Ziobro.

Podkreślił, że jego punktu widzenia - ministra sprawiedliwości - "byłaby to duża strata". "Ale na pewno byłby to wielki zysk dla Warszawy" - dodał.

Na początku listopada lider PO Grzegorz Schetyna zaproponował, by to Rafał Trzaskowski został kandydatem zjednoczonej opozycji na prezydenta Warszawy. Nowoczesna proponuje z kolei start wiceszefa swej partii Pawła Rabieja.(PAP)