"Przeprowadzenie lokalnych wyborów jest potrzebne ze względu na dążenie Hamasu do zreorganizowania Palestyny i umocnienia poczucia przynależności narodowej" - napisano w ogłoszonym w piątek komunikacie. "W delikatnym momencie jaki przeżywają nasz naród i nasza sprawa Hamas uznaje przeprowadzenie lokalnych wyborów za sprawę pilną" - dodaje komunikat.

W Strefie Gazy władze lokalne zostały wybrane po raz ostatni w 2005 roku, po czym doszło do konfliktu między Hamasem a władzami palestyńskimi kontrolowanymi przez Fatah rządzący na Zachodnim Brzegu Jordanu, gdzie wybory lokalne były przeprowadzane regularnie.

Hamas głosi obecnie, że proces demokratyczny jest dla Palestyńczyków "sprawą zasadniczej wagi", co "dotyczy zwłaszcza wyborów prezydenckich i parlamentarnych", które wskutek jego napiętych stosunków z władzami Autonomii Palestyńskiej nie były przeprowadzona od 2005 roku - w pierwszym przypadku i od 2006 - w drugim.

W ostatnich wyborach powszechnych Hamas uzyskał absolutną przewagę w parlamencie. Powołano w ich wyniku rząd jedności, który rozpadł się, po tym, jak islamiści przejęli siłą rządy w Strefie Gazy skąd w 2007 roku usunęli członków władz lojalnych wobec palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa.

W czwartek pięć ugrupowań palestyńskiej lewicy ogłosiło, że wezmą udział w wyborach, jeśli się odbędą. Wezwali Hamas, aby się na nie zgodził i w nich uczestniczył. (PAP)