Niewielkie obserwatorium astronomiczne, nazwane przez radomian astrobazą, to dwukondygnacyjny obiekt z kopułą obserwacyjną, wyposażony m.in. w wysokiej klasy teleskop.

Z inicjatywą budowy obserwatorium wystąpiła grupa młodych mieszkańców radomskiego osiedla Południe. Jak powiedział w środę podczas oficjalnego zakończenia budowy jeden z inicjatorów przedsięwzięcia, Karol Klimowicz, radomianie zaczerpnęli pomysł z województwa kujawsko-pomorskiego, gdzie wcześniej powstały podobne obiekty.

Kolejny z pomysłodawców - Jakub Krajewski - przekonywał, że wysokiej klasy 14-calowy teleskop, a także multimedialny sprzęt dają bardzo duże możliwości. „To jest wysokiej jakości okienko na wszechświat. Chcemy, aby jak najszersza publiczność mogła na własne oczy przekonać, jak jest on piękny i ciekawy” – zaznaczył Krajewski. „Na parterze obserwatorium urządzono salę lekcyjną, w której nauczyciele będą mogli omawiać z uczniami wyniki obserwacji - przypomniał.

Zdaniem prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego oświata zyskała nowy i bardzo nowoczesny obiekt, który poszerza ofertę edukacyjną miasta i daje kolejne możliwości rozwijania pasji młodym radomianom. „Patrząc na mapę tego typu obiektów w Polsce liczymy również na gości z innych województw - powiedział Witkowski.

Obserwatorium powstało na os. Południe, na terenie szkoły podstawowej przy ul. Wierzbickiej.

W tym roku, w ramach budżetu obywatelskiego zostało zrealizowanych w Radomiu łącznie 15 projektów. Na ich realizację przeznaczono 4,2 mln zł. Budowa astrobazy, która w zeszłorocznym głosowaniu uzyskała najwięcej punktów, kosztowała nieco ponad 667 tys. zł. (PAP)