Głosowanie przeprowadzono na początku listopada. W tym tygodniu powołany w magistracie Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego ogłosił, że po rozstrzygnięciu przetargów na zwycięskie inwestycje zdecyduje, które z pozostałych projektów uczestniczących w głosowaniu będzie można dodatkowo realizować - w ramach przeznaczonej na budżet kwoty.

„Po przetargach będzie wiadomo, jakimi kwotami dysponujemy i na jaką dokładnie kwotę opiewają zwycięskie przedsięwzięcia. Dlatego mogą pojawić się oszczędności na kolejne projekty” - powiedziała PAP rzeczniczka Urzędu Miasta w Starachowicach, Iwona Ogrodowska.

Miasto podzielono na cztery okręgi (z podobną liczbą mieszkańców). W każdym z nich będą realizowane inwestycje o maksymalnej wartości 300 tys. zł.

W głosowaniu w poszczególnych okręgach zwyciężyły: budowa placu zabaw i terenu rekreacyjno-sportowo-wypoczynkowego dla młodzieży i dorosłych na osiedlu Wzgórze, montaż kamer monitoringu na ulicach Granicznej, Kopalnianej i Złotej oraz remonty ulic: Wojska Polskiego i Józefa Dwernickiego.

Swoje głosy na 74 projekty oddało ponad 3 tys. starachowiczan, którzy ukończyli 16 lat. Mogli wskazać jeden projekt. Głosowanie trwało pięć dni i odbywało się w wyznaczonych godzinach, w specjalnie zorganizowanych lokalach.

Projekty zweryfikowała przed głosowaniem - pod względem formalnym, prawnym i kosztowym – komisja. W myśl regulaminu budżetu obywatelskiego, zgłoszone pomysły mogły dotyczyć budowy lub remontu elementów infrastruktury miejskiej, a inwestycje musiały przyczyniać się do „pozytywnego rozwoju” Starachowic.

Jak podkreśliła Ogrodowska, zaangażowanie mieszkańców Starachowic w ideę budżetu obywatelskiego bardzo cieszy. „Zgłoszono dużo projektów. Wcześniej trzeba było je przygotować, zebrać dla nich podpisy poparcia, a potem pójść na głosowanie. Cieszy, że starachowiczanie zaufali nowej inicjatywie, którą samorząd podejmował po raz pierwszy” - zaznaczyła.

W 2015 r. budżet partycypacyjny będą realizowały jeszcze dwa świętokrzyskie samorządy: Kielce i Sandomierz. (PAP)