Samorządowcy w uzasadnieniu podkreślili, że tytuł jest wyrazem uznania dla działań Władysława Bartoszewskiego, które zmierzają do ocalenia pamięci o ofiarach Auschwitz, aby kolejne pokolenia wyciągnęły ze zbrodni wnioski na przyszłość. To także uznanie za pracę w Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej.

Władysław Bartoszewski jest byłym więźniem Auschwitz. Podczas wojny był żołnierzem Armii Krajowej, jednym z założycieli Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Więziony w czasach stalinowskich. W III Rzeczypospolitej dwukrotnie piastował stanowisko ministra spraw zagranicznych. Jest sekretarzem stanu w gabinecie Donalda Tuska. Kawaler Orderu Orła Białego. Jerozolimski instytut Yad Vashem przyznał mu tytuł "Sprawiedliwego wśród Narodów Świata" za pomoc, którą niósł Żydom podczas okupacji niemieckiej.

Bartoszewski stoi na czele Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, organu opiniodawczo-doradczego premiera w sprawach ochrony i zagospodarowania terenów byłego obozu Auschwitz oraz innych miejsc zagłady i byłych obozów koncentracyjnych, leżących w granicach Polski. Zainicjował powstanie Fundacji Auschwitz-Birkenau, która zbiera fundusze na konserwację obiektów w byłym obozie Auschwitz.

Gmina wiejska Oświęcim obejmuje ziemie wokół miasta Oświęcim. Na jej terenie znajduje się 12 sołectw, w tym Brzezinka, gdzie leży były niemiecki obóz Auschwitz II-Birkenau. Gminę zamieszkuje ponad 17 tys. mieszkańców. (PAP)

szf/ hes/ gma/