Inwestycja ma powstać na kupionych przez miasto dawnych terenach kolejowych po północnej stronie dworca kolejowego, skupiając wszystkie środki transportu miejskiego. Ma to być nowoczesny, zintegrowany system stacji autobusów miejskich, regionalnych i międzynarodowych z parkingami dla samochodów i rowerów oraz lokalami gastronomicznymi i punktami z prasą.

Cały ten duży węzeł przesiadkowy - jak mówił podczas środowej uroczystości otwarcia po modernizacji gliwickiego dworca kolejowego prezydent miasta Zygmunt Frankiewicz - będzie obejmował odnowiony dworzec wraz z częścią jego zmodernizowanego otoczenia oraz nowymi elementami, których realizację miasto planuje od 2018 r. 

Przetarg na zaprojektowanie Centrum Przesiadkowego miasto ogłosiło pod koniec września br. Oferty można było składać do połowy listopada. Wpłynęły dwie - wycenione na 6,1 mln zł i 6,8 mln zł, przy budżecie zamówienia nieco przekraczającym 8,3 mln zł brutto.

Pierwszą z ofert złożyła pracownia PIG Architekci, która przygotowała wcześniej m.in. koncepcję zagospodarowania terenów gliwickiej Fabryki Drutu przy ul. Dubois, a także rozbudowę lotniska w Gdańsku czy projekty stadionów w Zabrzu i Chorzowie. Drugą ofertę złożyła firma PAS Projekt, która zaprojektowała m.in. przebudowę dworców w Gdyni i Gliwicach czy rewitalizację dawnej kopalni Julia w Wałbrzychu. 

Zamawiana dokumentacja projektowa ma opierać się na wybranej z końcem czerwca br. wstępnej koncepcji projektowej biura An Archi Group, której zaletą ma być - jak przekonywali wówczas urzędnicy - "wyrazista forma zadaszenia", z "wytrzymałą, efektowną i funkcjonalną" konstrukcją z drewna klejonego. Plusem przyjętego rozwiązania ma być m.in. "brak podpór pośrednich, co umożliwi swobodny ruch pojazdów i pieszych wewnątrz dworca autobusowego".

Do koncepcji układu ruchu kołowego i pieszego w rejonie dworca i Centrum wprowadzono od tego czasu kilka zmian. Zrezygnowano z przejścia podziemnego pod ul. Bohaterów Getta Warszawskiego i obiektów przy skrzyżowaniu tej arterii z ul. Zwycięstwa (po południowej stronie dworca). Zdecydowano o nowym ciągu pieszo-rowerowym w stronę Centrum na przedłużeniu ul. Udzieli (po północnej stronie inwestycji), zadaszonych parkingach dla rowerów i stacji wypożyczalni rowerów.

Dworce i parkingi wchodzące w skład Centrum Przesiadkowego mają zostać włączone do układu komunikacyjnego miasta poprzez skrzyżowanie przy ul. Tarnogórskiej i rondo im. L. Kaczyńskiego. Zmodernizowany zostanie okoliczny układ komunikacyjny, m.in. przebudowana zostanie ul. Bohaterów Getta Warszawskiego. Plac Piastów, będący dotąd węzłem autobusów miejskich, ma zyskać nową aranżację (m.in. powstaną parkingi).

Władze miasta zastrzegają, że przetarg na dokumentację projektową to początkowa faza inwestycji. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace budowlane powinny rozpocząć się w 2018 r., a całość być gotowa najwcześniej w 2020 r.

Według wcześniejszych informacji planowany przez miasto koszt przedsięwzięcia to ok. 125 mln zł. Część mają pokryć środki europejskie z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020, dostępne w rozdzielonej przez samorządy lokalne subregionu centralnego województwa puli tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT).

O planach budowy węzła przesiadkowego gliwicki samorząd mówi od lat. W sierpniu 2011 r. miasto prezentowało koncepcję urbanistyczną zagospodarowania ok. 40 hektarów wokół dworca, w dużej części należącego jeszcze wówczas do PKP SA.

Władze Gliwic sygnalizowały potrzebę stworzenia w tych okolicach nowego układu drogowego, zagospodarowania placów i przestrzeni publicznych. Po północnej stronie torów kolejowych, w miejscu obecnie planowanego Centrum Przesiadkowego, zakładano wtedy powstanie innych obiektów, głównie usługowych i biurowych. (PAP)

Dowiedz się więcej z książki
Europejskie prawo zamówień publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł