Nowy wybieg dla panter umiejscowiony jest przy głównej alei zoo, w sąsiedztwie wybiegów dla lwów i tygrysów. Ma powierzchnię 2 tys. metrów kwadratowych. Rozmieszczono na nim skały i zieleń w ten sposób, by nawiązywały do naturalnych siedlisk panter śnieżnych - terenów górskich, trawiastych i leśnych Azji środkowej. W skład kompleksu wchodzi budynek hodowlany bez dostępu dla publiczności oraz dwa zewnętrzne wybiegi z oczkami wodnymi. Jego budowa kosztowała 2,4 mln zł.

"Jest to najnowocześniejszy i najpiękniejszy w Polsce wybieg dla panter śnieżnych. Jest to także jeden z najpiękniejszych i najbardziej nowoczesnych wybiegów w Europie" - powiedział Kruszewicz.

W warszawskim zoo zamieszkają dwie pantery - samiec i samica, niespokrewnione ze sobą. "Mamy pantery śnieżne z licencją na rozmnażanie" - powiedział dyrektor. Samiec pantery śnieżnej przyjechał do warszawskiego zoo z Wysp Brytyjskich; samica ma zostać przywieziona w przyszłym tygodniu.

"Rozmnażaliśmy ten gatunek przez wiele, wiele lat. Rozsyłaliśmy młode po Europie" - powiedział Kruszewicz.

Jak podkreślił wiceprezydent stolicy Michał Olszewski, który brał udział w uroczystości otwarcia obiektu, ogrody zoologiczne pełnią istotną rolę "w pracach na rzecz ochrony i zachowania bioróżnorodności, zwłaszcza jeśli chodzi o zachowanie gatunków zagrożonych wyginięciem".

Z okazji otwarcia nowego wybiegu, w najbliższy weekend zwiedzających czeka moc atrakcji. Począwszy od piątku będzie można wziąć udział w spacerze śladami dzikich kotów, podczas których przewodnicy opowiedzą o kocich mieszkańcach zoo. Będą także warsztaty edukacyjne dla dzieci.

Pantera śnieżna, zwana również ibrisem śnieżnym jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, w naturze żyje zaledwie ok. 3 tys. osobników, a w ogrodach zoologicznych na całym świecie żyje niespełna 600 panter - przypomina miasto i warszawskie zoo.

Z okazji otwarcia nowego wybiegu, w najbliższy weekend na zwiedzających czeka moc atrakcji. Począwszy od piątku będzie można wziąć udział w spacerze śladami dzikich kotów, podczas których przewodnicy opowiedzą o kocich mieszkańcach zoo. Przygotowano też warsztaty edukacyjne dla dzieci.

Wybieg dla panter to nie jedyna inwestycja w stołecznym zoo, trwa remont alei głównej, a na finiszu znajduje się budowa siedliska dla żółwi błotnych. Ma także powstać 11 wolier rehabilitacyjnych dla ptaków. Planowana jest także - jak zapowiada miasto - budowa nowego wejścia do zoo od strony ul. Jagiellońskiej na wysokości pl. Hallera. (PAP)