Jak poinformował PAP urzędnik wyborczy przy Miejskiej Komisji Wyborczej w Ełku i sekretarz miasta Marcin Radziłowicz, ubiegający się o reelekcję Tomasz Andrukiewicz (Dobro Wspólne) otrzymał 77,30 proc. głosów i pozostanie prezydentem trzecią kadencję z rzędu. Jak zastrzegł, są to wyniki ze wszystkich 25 obwodów wyborczych w mieście, ale jeszcze nieoficjalne.

Według tych danych pozostali kandydaci otrzymali: Michał Tyszkiewicz (PiS) - 8,04 proc. głosów, Ireneusz Dzienisewicz (SLD Lewica Razem) - 6,90 proc., Andrzej Orzechowski (PO) - 6,84 proc. i Hubert Piotrowski (Liga Kresowa) - 0,91 proc. głosów.

Andrukiewicz uzyskał wynik o 3,6 proc. lepszy niż przed czterema laty, gdy również zwyciężył w pierwszej turze. Prezydentem Ełku jest od 2006 r. Wcześniej pracował w starostwie i przez rok był starostą ełckim. Ma 40 lat, z wykształcenia jest prawnikiem i specjalistą od PR.

Ełk to jedyne z trzech tzw. miast prezydenckich w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie wybory rozstrzygnęły się w pierwszej turze. W Olsztynie w drugiej turze zmierzą się b. prezydent Czesław Małkowski i urzędujący - Piotr Grzymowicz (obaj niezależni). W Elblągu do drugiej tury przeszli: starający się o reelekcję Jerzy Wilk z PiS oraz Witold Wróblewski (własny komitet), popierany przez PSL i PO. (PAP)