Startujący z własnego komitetu Tyszkiewicz pokonał dwóch innych kandydatów. Według informacji przekazanych przez Batko, drugi wynik osiągnął kandydat SLD Tadeusz Gabryelczyk, a trzeci Roman Wilant z KWW Przyjazne Miasto.

Batko dodała, że z nieoficjalnych i cząstkowych danych wynika też, że komitet Wadima Tyszkiewicza wprowadzi do liczącej 21 osób nowosolskiej rady miasta 19 radnych. Dotychczas miał w niej 13 przedstawicieli.

Przed tegorocznymi wyborami Tyszkiewicz stworzył także komitet wyborczy „Lepsze Lubuskie – Bezpartyjny Samorząd”, który wystawił swoich kandydatów w wyborach do sejmiku wojewódzkiego.

Awaria systemu informatycznego PKW sprawiła jednak, że na razie nie ma nawet nieoficjalnych informacji na temat podziału mandatów w sejmiku.

Tyszkiewicz jest prezydentem Nowej Soli od 2002 r. W tych wyborach startował z własnego komitetu. W poprzednich wyborach samorządowych także wygrał w pierwszej turze, zdobywając 86,4 proc. głosów. Pokonał wówczas Marię Szablowską (KW PO) - 6,51 proc.; Kazimierza Kęsa (KW SLD) - 4,56 proc. i Kornelię Wilant (KW Stowarzyszenie Obrony Nowosolan) - 2,53 proc. Frekwencja wyniosła wówczas 44,26 proc.

Wadim Tyszkiewicz urodził się w 1958 r. na przedmieściach Hancewicz, na byłych kresach wschodnich Rzeczypospolitej. Do Nowej Soli przyjechał w 1967 r. Ukończył studia na Politechnice Warszawskiej. W 1986 r. założył firmę, która zajmowała się najpierw handlem oprogramowaniem i sprzętem komputerowym, a później była autoryzowanym dystrybutorem wielu producentów komputerów oraz twórcą oprogramowania.

Tyszkiewicz jest bezpartyjny, aktywnie angażował się w sprawy Nowej Soli. W 2002 r. wraz z grupą sympatyków powołał stowarzyszenie Nowosolski Sojusz Niezależnych. Obecnie pełni funkcje prezesa Zrzeszenia Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego oraz przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych. Jest żonaty, ma troje dzieci. (PAP)