W ramach tegorocznego budżetu mają być zrealizowane trzy inwestycje: plac zabaw i sportu na terenie Zespołu Szkół nr 3 za 210 tys. zł, kompleksowa modernizacja boiska przy Zespole Szkół nr 7, która ma kosztować 482 tys. zł i budowa alejek parkowych wraz z terenem rekreacyjnym za suwalskim aquaparkiem. Koszt ostatniej inwestycji to 500 tys. zł. Wartość łączna trzech projektów sięga 1,2 mln zł.

"Dotąd nie wpłynęły żadne oferty na te przetargi, najpewniej dlatego, że jesteśmy w pełni sezonu budowlanego. Wiele firm realizuje inne projekty, a inwestycje z budżetu obywatelskiego trzeba zrealizować również szybko" – powiedział PAP asystent prezydenta Suwałk Kamil Sznel.

Sznel dodał, że zostało mało czasu na wykonanie projektów i na razie nie wiadomo, jakie będą decyzje gdyby nie udało się ich zrealizować przed zimą. ”Jest ciągle nadzieja, że pierwszy budżet obywatelski w Suwałkach zostanie wykonany” – powiedział Sznel.

Władze miasta zaczęły myśleć o budżecie na 2014 rok dopiero jesienią ubiegłego roku. W wyniku głosowania projekty zostały wyłonione w kwietniu. W głosowaniu wzięło udział ponad 10,8 tys. osób z blisko 70 tys. mieszkańców.

Prace nad budżetem obywatelskim na 2015 rok Urząd Miejski w Suwałkach rozpoczął już w czerwcu. Projekty mają być wyłonione w październiku, by przez okres zimowy wyłonić wykonawców i wiosną rozpocząć inwestycje. W następnym roku miasto przeznaczy na ten cel 2 mln zł. (PAP)