Nowy wiceprezydent rozpocznie pracę od 1 sierpnia. Będzie odpowiedzialny za politykę mieszkaniową, gospodarkę odpadami i za sport, będzie także reprezentował miasto w Związku Międzygminnym GOAP.

„Cieszę się z tego, że doświadczenie Tomasza Lewandowskiego pomoże w rozwiązywaniu problemów na bieżąco, ponadto jego doświadczenie na poziomie rady miasta też jest tutaj bardzo istotne. Liczę na to, że te umiejętności negocjacyjne i umiejętności polityczne, które mogłem poznać, także okażą się pomocne i istotne w różnego rodzaju poszukiwaniach kompromisów z gminami ościennymi, w rozmowach z wójtami, burmistrzami" - powiedział w środę Jaśkowiak.

Sam Lewandowski podkreślił, że poznańska lewica już w ubiegłym roku „wzięła współodpowiedzialność za rządzenie miastem". „Wzięliśmy odpowiedzialność za zarządzanie bardzo trudnymi dziedzinami, w tym gospodarką odpadami, z wszystkimi błędami popełnionymi przez naszych poprzedników, ale także wzięliśmy na siebie realizację poprawy warunków mieszkaniowych poznaniaków" - zaznaczył Lewandowski.

„W radzie miasta dotychczas byłem przewodniczącym klubu lewicowego, reprezentującego siły postępowe. Chyba dla wszystkich jest oczywiste, że dużo lepiej, efektywniej, realizować pewne zamierzenia programowe, ważne dla poznaniaków, z pozycji wykonawczej" - mówił.

Dodał, że ostatni rok był dla Poznania korzystny i dobry także pod względem politycznym, w tym na poziomie współpracy rady miasta i prezydenta. „To zaufanie także na linii naszego klubu, mojej osobiście osoby i pana prezydenta Jaśkowiaka jest dzisiaj bardzo mocne. Przed nami wiele wyzwań w zakresie gospodarki odpadami, z zakresie przede wszystkim gospodarki mieszkaniowej i mimo wszystko jeszcze starania o zwiększenie tej empatii wśród urzędników i takiego ludzkiego podejścia do mieszkańców" - wskazał Lewandowski.

Lewandowski zastąpi na stanowisku wiceprezydenta Arkadiusza Stasicę, powołanego przed rokiem w związku z zawarciem porozumienia lewicy i PO we władzach miasta. Lewandowski był typowany na stanowisko wiceprezydenta już w 2014 roku, po wygranych przez Jaśkowiaka wyborach.

Arkadiusz Stasica trafi do Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych. Przed objęciem fotela wiceprezydenta był prezesem Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

„To nie jest żadna degradacja Arkadiusza Stasicy, to jest tak naprawdę tylko przesunięcie z jednego bardzo trudnego odcinka na inny, również bardzo wymagający" - dodał Jaśkowiak.

„Obejmując nowe stanowisko będę mógł wykorzystać swoje doświadczenie i wiedzę nabytą prze 30-kilka lat w zakresie pozyskiwania środków finansowych i budowy mieszkań. Wiem jakie jest to trudne wyzwanie i cieszę się osobiście, że w ostatnim okresie mówimy o tych wyzwaniach i o problemach mieszkaniowych, do których do tej pory Miasto trochę nie do końca podchodziło ceniąc ich wartość" - powiedział na konferencji Stasica.

Po rozstrzygnięciu wyborów samorządowych w 2014 roku spekulowano, że Lewandowski będzie jednym z zastępców Jaśkowiaka.

Przed drugą turą wyborów Lewandowski poparł Jaśkowiaka. Ostatecznie nie został wtedy wiceprezydentem i mimo wcześniejszych planów nie doszło też wówczas do zawarcia współpracy między SLD i PO. (PAP)