Skład pięcioosobowego zarządu województwa wymagał uzupełnienia po tym jak Anna Wasilewska i dotychczasowy wicemarszałek Jacek Protas zdobyli mandaty poselskie z list PO. Zgodnie z umową koalicyjną z PSL oba te stanowiska ponownie obsadziła Platforma.

Za powierzeniem Syczowi funkcji wicemarszałka województwa głosowało 21 radnych, czterech było przeciw, a jeden się wstrzymał. Kuchciński w tajnym głosowaniu zdobył 20 głosów, przy czterech przeciwnych i dwóch wstrzymujących się.

Sycz był posłem przez dwie ostatnie kadencje, a wcześniej przewodniczącym sejmiku warmińsko-mazurskiego, dyrektorem Liceum Ukraińskiego w Górowie Iławeckim i działaczem mniejszości ukraińskiej. W ostatnich wyborach parlamentarnych bez powodzenia starał się ponownie o mandat poselski.

Po wyborze na wicemarszałka sejmiku Sycz powiedział, że samorząd jest miejscem, z którego wyrósł, a teraz "wraca do korzeni". Podkreślał, że wykorzysta doświadczenia, które zdobył jako parlamentarzysta. "Jesteśmy w nowym okresie finansowania unijnego, a to oznacza kontakty z ministerstwami, rządem i parlamentem. Wydaje mi się, że jestem dobrze przygotowany do tej roli" - stwierdził.

Kuchciński był dotychczas dyrektorem departamentu w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i radnym miejskim w Olsztynie, ale w ubiegłym tygodniu wojewoda warmińsko-mazurski wezwał radę miasta do wygaszenia mu mandatu, wskazując, że radny mieszka poza gminą Olsztyn.

W poniedziałek przed sesją sejmiku olsztyński poseł PiS Jerzy Szmit złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, twierdząc, że Kuchciński w sposób nieuprawniony znalazł się na liście kandydatów w ostatnich wyborach samorządowych. "Z tego powodu zgłoszenie jego kandydatury do zarządu województwa uważamy za skandaliczne" - ocenił w rozmowie z PAP szef klubu PiS w sejmiku Artur Chojecki.

Kuchciński powiedział PAP, że nie będzie odnosił się do zawiadomienia posła PiS, bo nie zna jego treści. Zapewnił jednak, że mieszka w Olsztynie i miał prawo kandydować na radnego w tym mieście. Jak mówił, liczy, że swoim doświadczeniem zawodowym i samorządowym oraz ciężką pracą "przekonana nieprzekonanych" i spowoduje, że "przedstawiciele PiS zmienią zdanie".

Poza Syczem i Kuchcińskim w zarządzie województwa zasiada trzech działaczy PSL, które wygrało ostatnie wybory samorządowe na Warmii i Mazurach. Funkcję marszałka pełni Gustaw Marek Brzezin, ludowcy obsadzili również stanowisko jednego z dwóch wicemarszałków.

W warmińsko-mazurskim sejmiku PSL ma 14 mandatów, PO - 9, PiS - 6, a SLD jeden mandat. Koalicja PO-PSL rządzi w regionalnym samorządzie już trzecią kadencję, ale wcześniej marszałek i większość członków zarządu było z PO.(PAP)