Przetarg ma wyłonić dzierżawcę złoża na 10 lat - napisano w ogłoszeniu przetargowym. Dzierżawca będzie też promował logo uzdrowiska Supraśl i złoża borowiny supraskiej z Podsokołdy. Firmy swoje oferty mogą składać do 23 sierpnia, otwarcie ofert nastąpi 28 sierpnia.

Dzierżawcy będą się ubiegać w starostwie powiatowym o koncesję na wydobycie borowiny. Decyzja środowiskowa, od której zależne jest otrzymanie koncesji, będzie wydana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Białymstoku po zakończeniu sezonu lęgowego ptaków z końcem sierpnia.

Supraśl ma status uzdrowiska od 2002 r. Jest jednym z 44 polskich uzdrowisk, które w 2009 roku przeszły weryfikację. Supraśl utrzymał ten status m.in. pod warunkiem, że powstanie sanatorium oraz ruszy wydobycie borowiny leczniczej.

Złoża tzw. borowiny typu przejściowego znajdują się w miejscowości Podsokołda. Złoża mają około półtora hektara powierzchni, jego miąższość to ok. 2-2,5 m głębokości. Miejsce, gdzie znajdują się złoża znajduje się w całości na obszarze objętym ochroną w ramach sieci Natura 2000 na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Sąsiaduje dodatkowo z rezerwatem przyrody. Procedura dotycząca wydobycia borowiny trwała od marca 2013 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wydała zezwolenie na jej wydobycie w ilości do 250 metrów sześciennych rocznie. Decyzja środowiskowa ma być gotowa w sierpniu.

Zdaniem pełnomocnika burmistrza Supraśla ds. uzdrowiskowych, dra Tomasza Ołdytowskiego, dzięki temu limitowi złóż borowiny wystarczy na 40-50 lat.

W ostatnich latach w Supraślu powstały dwa hotele. Łącznie w miasteczku jest ok. 500 miejsc noclegowych. Istniejący wcześniej inny hotel włączono do strefy uzdrowiskowej i zaadaptowano na potrzeby sanatorium, które w styczniu tego roku zostało wpisane do rejestru sanatoriów przez ministerstwo zdrowia. Od tego czasu są tam stosowane pojedyncze zabiegi borowinowe kontraktowane przez NFZ - także komercyjne, ale jeszcze w ograniczonym zakresie. Gmina wspólnie z Lasami Państwowymi pracuje obecnie nad założeniami Leśnego Parku Uzdrowiskowego, gdzie znajdą się ścieżki i urządzenia do kinezyterapii oraz inhalacji.

W Podlaskiem, oprócz Supraśla status uzdrowiska ma także Augustów.(PAP)