Na tydzień przed Wszystkich Świętych szczeciński magistrat udostępnił pierwszą w Polsce aplikację pozwalającą korzystać z internetowej wyszukiwarki mogił za pośrednictwem komórki lub tabletu. Program "Szczecińskie Cmentarze" pozwala m.in. wyszukać mogiłę wskazanej osoby i wytyczyć najkrótszą trasę dojścia do niej.

"Aplikacja doprowadza do celu z dokładnością do 4 metrów" – zachwala Andrzej Seterowski z magistratu. Dziś korzysta z niej dziennie ponad 300 użytkowników, z czego ok. 25 proc. to posiadacze tabletów.

12 godzin po tym, jak pojawił się szczeciński program, aplikację na komórki i tablety "Sakralny Poznań" uruchomili tamtejsi informatycy. Jak mówi Seterowski, problem ze szczecińską nekropolią wynika z jej wielkości. "Skupiliśmy się więc głównie na nawigacji na cmentarzu. W Poznaniu kłopotem jest duża liczba cmentarzy. Stąd większy nacisk położono tam na aspekt komunikacyjny ułatwiający dotarcie do nekropolii" - podkreśla.

Cmentarz Centralny w Szczecinie to największa nekropolia w kraju i jedna z największych na świecie (167 ha powierzchni, ok. 300 tys. grobów). (PAP)

 

rda/