Jak poinformował we wtorek na konferencji prasowej dyrektor programowy imprezy Roman Młodkowski, gościem specjalnym VII Kongresu Regionów będzie były burmistrz Londynu Kenneth Livingstone.

„Był burmistrzem Londynu przez dwie kadencje m.in. w czasie, gdy doszło tam do zamachów terrorystycznych. Miano wizjonera samorządu zdobył swoim podejściem do ochrony przyrody. Za jego czasów wprowadzono np. opłaty za wjazd do centrum miasta” - powiedział Młodkowski.

Dodał, że tegoroczne hasło przewodnie kongresu, które brzmi: „Nowoczesne regiony przyjazne mieszkańcom”, sprawia, że sporo dyskusji będzie poświęconych przede wszystkim jakości życia w miastach i regionach.

W ramach dwudniowej imprezy ma się odbyć 20 paneli dyskusyjnych. Tematykę spotkań podzielono na trzy główne zagadnienia: jakość życia, samorząd i biznes oraz promocja regionów.

Nowością tegorocznej edycji będzie specjalny panel poświęcony sportowi pt. „Kongres miast sportowych – Polska na medal”. Zostaną na nim poruszone różnorodne zagadnienia związane ze sportem – od szkolenia młodzieży, poprzez organizację dużych imprez czy promocję miasta poprzez sport.

Jak poinformowali organizatorzy, po raz pierwszy w tej edycji imprezy przeprowadzony zostanie również konkurs pt. „Metamorfozy w moim regionie. Przed i po”. Samorządy mogą zgłaszać obiekty po przebudowie lub rewitalizacji do 11 września.

„Podczas kongresu ważne są zarówno dyskusje panelowe, jak i spotkania w kuluarach z takimi wybitnymi samorządowcami, jak w tym roku były burmistrz Londynu Livingstone, czy przed kilku laty były burmistrz Nowego Jorku (Rudolph) Giuliani, z którym rozmawialiśmy m.in. o jego słynnej akcji +Zero tolerancji dla przestępstw+. To są bardzo pouczające spotkania” - powiedział prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

VII Kongres Regionów odbędzie się w dniach 26-27 września we Wrocławiu w siedzibie Narodowego Forum Muzyki.

Kongres Regionów to doroczne spotkanie samorządowców, ludzi nauki, biznesu i przedstawicieli organizacji samorządowych, które przez pięć lat odbywało się w Świdnicy (Dolnośląskie). Od zeszłego roku jest organizowany we Wrocławiu. W ramach kongresu odbywają się panele dyskusyjne, wykłady oraz spotkania na tematy gospodarcze, społeczne oraz samorządowe.(PAP)