Będzie to kolejne poważne utrudnienie na głównej trasie łączącej Gliwice, Zabrze, Rudę Śląską, Świętochłowice i Chorzów z Katowicami, którą codziennie przejeżdża ok. 70 tys. pojazdów. Od początku sierpnia trwa pierwszy etap usuwania zniszczeń na uszkodzonym odcinku DTŚ w Zabrzu.

Jak poinformował w czwartek świętochłowicki magistrat, umowę na dalszy remont dwóch odcinków DTŚ (oficjalne oznaczenie trasy to droga wojewódzka nr 902) władze tego miasta podpisały dzień wcześniej z firmą Drogopol. Na prace o wartości ponad 1 mln zł miasto dostały od Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa ok. 400 tys. zł dotacji z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa.

Remont obejmie jezdnię południową DTŚ na odcinku od granicy z Rudą Śląską do wiaduktu nad linią kolejową z Gliwic do Katowic oraz jezdnię północną na odcinku od zjazdu z ul. Bytomskiej do granicy z Rudą Śląską.

Drogowcy zajmą się m.in. warstwą ścieralną z asfaltu modyfikowanego, ułożeniem taśmy bitumicznej na połączeniach nawierzchni oraz wykonaniem docelowej organizacji ruchu. Prace obejmą łącznie ponad 20 tys. m kw. powierzchni drogi. Powinny zakończyć się w listopadzie br.

Wakacyjny remont był bardziej gruntowną modernizacją najbardziej zniszczonego fragmentu południowej jezdni trasy - od wiaduktu ul. Bytomskiej do granicy z Chorzowem. Wykonawca m.in. wymieniał konstrukcję jezdni. Prace wymusiły zmianę organizacji ruchu – z trzech pasów w każdą stronę kierowcy mieli do dyspozycji po dwa.

Władze Świętochłowic przypominają, że tamtejszy odcinek DTŚ był budowany w latach 1994–2000, a niektóre fragmenty jego nawierzchni mają dziś ok. 23 lata. Kompleksowy remont na najbardziej zniszczonym odcinku samorząd przeprowadził dzięki dotacji z resortu infrastruktury oraz środkom własnym.

Na tamte prace o wartości 3,6 mln zł Świętochłowice dostały z ministerstwa ponad 1,8 mln zł dotacji. Już wówczas miasto sygnalizowało starania o kolejne 400 tys. zł, co ostatecznie doszło do skutku.

Niezależnie od prac w Świętochłowicach trwa pierwszy etap remontu uszkodzonych odcinków DTŚ w Zabrzu. Nawierzchnia na długości ok. 3 km zaczęła tam wybrzuszać się po kilku tygodniach eksploatacji – jeszcze w 2014 r. Odtąd – dla zachowania bezpieczeństwa jazdy - była kilkakrotnie frezowana.

Powodem wypiętrzeń okazały się przeobrażenia jednego ze składników materiału użytego do budowy tamtejszych nasypów drogi. Wobec postępowania procesu, zdecydowano się rozpocząć prace dopiero teraz. Pierwszy ich etap – punktowa naprawa najgorszych miejsc - powinien potrwać ok. trzech miesięcy. Wszystkie trzy etapy docelowej naprawy drogi wstępnie rozplanowano do 2019-20 r.

W ub. roku dzięki dotacji z budżetu państwa kompleksową wymianę nawierzchni niemal całego odcinka DTŚ w granicach miasta przeprowadził samorząd Chorzowa. W tym roku prace o podobnym zasięgu – również dzięki przekraczającej 2 mln zł dotacji – Chorzów przeprowadził na drodze nr 79, czyli ul. Katowickiej – od Katowic po Bytom (z wyjątkiem estakady nad rynkiem).(PAP)