Wręczając klucze do bram miasta, Zdanowska zwróciła uwagę, że przed łódzkimi seniorami "dwa tygodnie zintensyfikowanych wydarzeń". Przyznała, iż ma nadzieję, że będą oni licznie w nich uczestniczyć. "Od dziś Łódź należy do seniorów. To czas dla was" - mówiła.

Jednocześnie zachęcała do wyrobienia Miejskiej Karty Seniora, która m.in. na czas Senioraliów zapewnia bezpłatne przejazdy środkami komunikacji miejskiej oraz 50 proc. zniżki na usługi u wybranych partnerów karty.

Głównym celem imprezy, która organizowana jest już po raz czwarty, jest zachęcenie osób 60 plus do aktywnego stylu życia, poszerzania wiedzy, rozwijania pasji, a także wskazanie miejsc, w których mogą rozwijać swój potencjał. W ubiegłym roku w Senioraliach wzięło udział przeszło 50 tys. osób.

Łódzkie Senioralia zostały zainaugurowane w sobotę w pasażu Schillera plenerowym koncertem Krzysztofa Krawczyka. W sumie w ciągu dwóch tygodni zaplanowano ok. 700 wydarzeń podzielonych na kilka kategorii: edukacja, kultura, sport i rekreacja, porady, zdrowie.

Uczestnicząc w wydarzeniach będzie można np. wziąć udział w tzw. rytuałach tybetańskich, czyli zestawie kilku prostych ćwiczeń przypominających jogę, które poprawiają ogólny stan zdrowia i odmładzają organizm. Zaplanowano też zajęcia poprawiające sprawność fizyczną, w tym poprawę chodu, koordynację ruchów i zmniejszenie dolegliwości bólowych. W programie jest też wycieczka z przewodnikiem śladami wielokulturowej Łodzi do jednej z ciekawszych i lepiej utrzymanych willi fabrykanckich z przełomu XIX i XX w. w Łodzi. Także wycieczka po Teatrze Wielkim, która obejmuje m.in.: oglądanie sceny i jej mechanizmów, salę prób baletu, salę prób reżyserskich, magazyn kostiumów, pracownie – malarską i krawiecką oraz reprezentacyjne foyer z jego weneckimi lustrami.

Seniorzy wraz z rodzinami będą mieli okazję zagrać w gry planszowe, zwiedzić Akademię Sztuk Pięknych, dowiedzieć się o profilaktyce raka piersi, zmierzyć ciśnienie, masę ciała, poziom cukru. Będą też porady i konsultacje psychologiczne czy wykłady dotyczące m.in. fenomenu mediów społecznościowych. Za 1 zł będzie można dokonać przeglądu stanu technicznego auta.

Integralną częścią tegorocznej edycji Senioraliów będzie konkurs Drzewo Pokoleń organizowany przez Urząd Miasta Łodzi oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Konkurs będzie miał na celu wyłonienie i uhonorowanie organizacji pozarządowych, firm, instytucji jak i seniorów realizujących projekty w obszarze zdrowego i aktywnego starzenia się oraz podejmujących wszelką działalność przyczyniającą się do poprawy jakości życia osób 60 plus.

Z okazji imprezy wydano informator, który rozprowadzany jest w miejskich instytucjach.

Łódzkie Senioralia organizowane są przez zespół ds. seniorów w Urzędzie Miasta Łodzi we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, Fundacją dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz 125 partnerami. (PAP)

jaw/ itm/