Po raz pierwszy porozumienie z przewoźnikiem na Warmii i Mazurach będzie obowiązywało dłużej niż jeden rok.

Całkowita wartość umowy wynosi 269 mln zł, w tym 221 mln zł stanowią środki z budżetu województwa, a 48 mln zł – z funduszu kolejowego. Samorząd przekaże operatorowi w użyczenie cały tabor kolejowy, którego jest właścicielem. Pieniądze z funduszu kolejowego przeznaczone zostaną właśnie na naprawy i modernizację taboru.

Marszałek Brzezin powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej, że obydwie strony umowy mają komfortową sytuację. "Z jednej strony spółka ma 5-letnią gwarancję funkcjonowania, co pozwala na działania własne a dla samorządu, dla mieszkańców i dla budżetu województwa bardzo istotne jest określenie wysokości 5-letniego finansowania" - podkreślił.

Dodał, że istotne jest zabezpieczenie funduszu kolejowego. "Do tej pory ten fundusz mocno się chwiał i miał być wycofany. W poprzednich latach wynosił 6 mln zł, a teraz wynosić będzie 9,5 mln zł rocznie" - zaznaczył marszałek.

Z podpisania umowy cieszy się prezes spółki Przewozy Regionalne Tomasz Pasikowski.

"Dla nas to jest ogromna satysfakcja, że mogliśmy negocjować z samorządem województwa i sprostać wymogom. Naszą satysfakcję pogłębia fakt, że spółka Przewozy Regionalne po raz pierwszy od ponad 10 lat jest spółką, która ma w tej chwili zdrową sytuację finansową, nie mamy długów, mamy równowagę finansową" - podkreślił.

Jak dodał, pięcioletnie umowy, z których pierwsza została wynegocjowana w woj. warmińsko-mazurskim pozwalają spółce Przewozy Regionalne planować wydatki inwestycyjne. "Spółka będzie się zmieniać, dostarczać usługę coraz lepszej jakości w rozsądnej cenie" - ocenił Pasikowski.

Przewozy Regionalne proponują od grudnia tego roku pasażerom na Warmii i Mazurach 104 pociągi, w tym m.in. bezpośrednie połączenia z Trójmiasta, Torunia i Bydgoszczy, nowe połączenia z lotniskiem w Szymanach oraz dodatkowe połączenia kolejowe do Szczytna i Pisza. W ostatnich latach Przewozy Regionalne przewoziły 10 tys pasażerów dziennie; 45 proc. z nich stanowili uczniowie i studenci.

W myśl umowy w ciągu 5 lat ma modernizację infrastruktury kolejowej na Warmii i Mazurach przeznaczonych zostanie 1,1 mld zł. 400 mln zł kosztować będzie remont linii kolejowej Korsze- Ełk, 138 mln zł - linia Olsztyn-Działdowo, 220 mln zł będzie przeznaczonych na rewitalizacja linii Gutkowo-Braniewo, 200 mln zł kosztować ma modernizacja trasa kolejowa Szczytno - Pisz - Ełk a 190 mln zł pochłonie remont linii Jabłonowo Pomorskie- Iława-Olsztyn-Korsze. (PAP)