Premier od zeszłego poniedziałku prowadził konsultacje z władzami regionalnymi Platformy na temat przygotowań do jesiennych wyborów samorządowych. Celem spotkań było wypracowanie lokalnej strategii wyborczej dla każdego województwa.

Szef sztabu wyborczego PO w wyborach samorządowych Robert Tyszkiewicz powiedział PAP, że środowe spotkanie szefa rządu z władzami świętokrzyskiej PO to ostatnie spotkanie w ramach cyklu konsultacji. "Bez jakichś kontrowersji, nie ma jakichś wewnętrznych napięć w regionie, dotyczących przygotowań do kampanii samorządowej. Największy nacisk na sejmik, rzecz jasna to jest klucz kampanii w regionie świętokrzyskim" - relacjonował po spotkaniu Tyszkiewicz.

"To niełatwy dla nas region, ale taki, w którym będziemy z całą pewnością walczyć i prezentować kandydatów zarówno w miastach prezydenckich, jak i do sejmików" - dodał polityk. Zaznaczył, że będą to doświadczeni samorządowcy.

Tyszkiewicz wskazał, że w regionie świętokrzyskim PO rządzi obecnie w koalicji z PSL. "Celem walki o sejmik jest zdobycie takiego wyniku, by kontynuacja tej koalicji była możliwa i to się wydaje realne" - ocenił polityk Platformy. Podkreślił, że region jest zmobilizowany i gotowy do kampanii.

Pytany o kandydatów na prezydentów miast w regionie odparł, że jeśli chodzi o Kielce, to "ten bój będzie najintensywniejszy, ale tu jeszcze struktura nie podjęła ostatecznej decyzji". Według Tyszkiewicza, w Kielcach PO wystawi własnego kandydata na prezydenta.

"Z całą pewnością w Kielcach wystawimy swojego kandydata, gdyż Platforma nie widzi możliwości i nie ma woli współpracy z urzędującym prezydentem" - powiedział. Jak mówił, trwają jeszcze konsultacje odnośnie kandydatury. Nie chciał zdradzić nazwisk potencjalnych kandydatów, branych pod uwagę przez PO.

W Kielcach od 2002 r. rządzi Wojciech Lubawski (bezpartyjny, prezes Stowarzyszenia "Samorząd 2002", który będzie zabiegał o czwartą kadencję).

W regionie świętokrzyskim są tylko cztery miasta "prezydenckie": Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Skarżysko-Kamienna i Starachowice (w żadnym z nich obecnym prezydentem nie jest członek PO). W pozostałych miastach są wybierani burmistrzowie, w gminach - wójtowie. W zarządzie województwa rządzi koalicja PO-PSL. (PAP)

sdd/ ban/ eaw/ gma/