Przedsięwzięcie pod hasłem „Ecodriving bezpiecznego Poznania” zainicjowano w 2009 r. Do tej pory w kursach wzięło udział ponad tysiąc osób.

Rzeczniczka poznańskiego magistratu Hanna Surma powiedziała, że na kurs może się zgłosić każdy, komu zależy na oszczędnym i bezpiecznym prowadzeniu auta, ale także na ochronie środowiska. Kursy poprawiające lub korygujące umiejętności poznańskich kierowców poprowadzą doświadczeni szkoleniowcy, instruktorzy doskonalenia techniki i bezpiecznej jazdy.

„Ecodriving to przede wszystkim bezpieczna i przyjazna środowisku jazda. Sposób kierowania pojazdem, gwarantujący nie tylko oszczędności paliwa czy zmniejszenie emisji spalin, a także oszczędności w wydatkach na wolniej zużywających się podzespołach samochodowych. Dzięki mniej agresywnej i bardziej przewidującej jeździe zmniejsza się też ryzyko wypadku” – powiedziała Surma.

W pierwszej edycji szkoleń w roku 2009 z kursów skorzystało ponad 950 osób. Druga edycja szkoleń realizowana była w 2014 roku, w kursach wzięło udział wówczas 200 kierowców.

W tym roku zajęcia teoretyczne i praktyczne odbywają się w sierpniu i wrześniu. Zgłoszenia przyjmowane są drogą mailową, formularze zgłoszeniowe można też dostarczyć do wydziału ochrony środowiska poznańskiego magistratu lub do siedziby Interaktywnego Centrum Bezpieczeństwa Skoda Auto Lab. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Ecodriving dąży do jak najpłynniejszej jazdy, na możliwie najwyższym biegu, przy możliwie najniższych obrotach. Nie należy niepotrzebnie hamować i przyspieszać. Świadomy kierowca powinien też gasić silnik, jeśli przewiduje, że zatrzymanie np. przed światłami na skrzyżowaniu potrwa dłużej niż 30 sekund. (PAP)