"Kraków ma wiele atutów m.in. niedającą się porównać z żadnym innym miastem w Polsce liczbę zabytków. Bodźcami sprzyjającymi rozwojowi turystyki są inwestycje, które zostały oddane do użytku, takie jak Centrum Kongresowe ICE i Tauron Arena. Mamy wreszcie wypracowaną strategię turystyki na kolejny okres. To wszystko sprawia, że wzrasta ilość turystów przyjeżdżających do Krakowa, ale niepokojem napawa jednak fakt, że ogólna kwota wydana przez turystów w 2015 r. jest niższa niż w roku ubiegłym" – mówił podczas Forum Turystyki zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig.

Z badań ruchu turystycznego, które dla Urzędu Miasta Krakowa przeprowadziła Małopolska Organizacja Turystyczna wynika, że w 2015 r. goście wydali w Krakowie 4 mld 450 mln zł (bez kosztów dojazdu i opłaconego wcześniej noclegu) – o 50 mln mniej niż w 2014. Średnie wydatki poniesione przez turystów zagranicznych to 935 zł, a przez turystów krajowych – 270 zł na osobę.

"Chcemy walczyć o bogatszego turystę, który zostanie dłużej w Krakowi i więcej tu wyda. Bardziej agresywnie będziemy wykorzystywać promocję internetową, która dzisiaj jest niewystarczająca. Chcemy zwrócić się z kampanią promocyjną, nie do tanich linii lotniczych, ale tych, które przywożą turystów bardziej zamożnych, rozwijać turystykę kongresową i zintensyfikować działania mające na celu organizację dużych imprezy sportowych" – mówił PAP Kulig.

Największym wydarzeniem, które czeka Kraków w przyszłym roku, są Światowe Dni Młodzieży. Szacuje się, że może na nie przyjechać nawet 2,5 mln osób. Na osiem miesięcy przed wydarzeniem zarejestrowało się ponad pół miliona osób.

"Młodzi ludzie na tydzień przed tzw. wydarzeniami centralnymi w Krakowie będą gościć w diecezjach. Spodziewamy się, że już wtedy do Polski przyjedzie ponad 400 tys. osób. I to właśnie Dni w diecezjach są szansą dla polskiego ruchu turystycznego, z tego względu, że będzie tam proporcjonalnie mniej wydarzeń o profilu sakralnym, a zostanie przygotowany program edukacyjny, kulturalny i turystyczny" – mówiła Joanna Zając z Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.

Najliczniejsze z dotychczasowych edycji ŚDM było spotkanie młodych z papieżem w stolicy Filipin – Manili w 1995 r., gdzie było ponad 4 mln osób.

Jak mówił PAP wiceprezydent Kulig, goszczący niedawno w Krakowie dyrektor ŚDM w Madrycie mówił, że w czasie tego wydarzenia wyraźnie wzrosły obroty branży gastronomicznej i tego należy się spodziewać także w Krakowie. "Dla miasta wyzwaniem obok spraw organizacyjnych, będzie pozyskanie tych młodych ludzi, by odwiedzili nas ponowie. Zależy nam, żeby zaprezentować miasto jako czyste, dobrze zorganizowane i mające dobrą ofertę dla turystów, bo to są powody, dla których pielgrzymi będą chcieli do nas wrócić i polecić Kraków innym" – podkreślił Kulig.

Z badań MOT wynika, że w tym roku Kraków odwiedziło 10 mln 50 tys. gości – o 150 tys. więcej niż w 2014, z czego 7 mln 430 tys. to przyjezdni krajowi, a 2 mln 620 tys. zagraniczni. 8 mln 150 tys. osób nocowało pod Wawelem.

Jako główny cel pobytu w Krakowie Polacy wskazywali w badaniu: zwiedzanie zabytków, wypoczynek, a na trzecim miejscu cel religijny, zaś przyjezdni z zagranicy - zabytki, wypoczynek oraz rozrywkę.

Wśród turystów zagranicznych odwiedzających w 2015 r. Kraków przeważają Brytyjczycy (15,76 proc.) i Niemcy (13,16 proc), a dalej są Włosi i Hiszpanie, ale liczba przyjezdnych z tych krajów maleje. Rośnie natomiast liczba turystów z Francji Rosji, Szwecji, Danii i Belgii.

Zarówno turyści z kraju, jak i z zagranicy wysoko ocenili w badaniu: atmosferę miasta, gościnność i życzliwość jego mieszkańców, a także jakość obsługi turystycznej, bazę noclegową, imprezy kulturalne, gastronomię i rozrywkę.

Najważniejszymi atrakcjami turystycznymi niezmiennie pozostaje Rynek Główny (Stare Miasto i Droga Królewska) Zamek Królewski na Wawelu, dzielnica Kazimierz, Sukiennice, Bazylika Mariacka, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Muzeum Podziemia Rynku Głównego, Barbakan, Bulwary Wiślane i Muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera.(PAP)