Pałac powstał w latach 1820-1827. Wybudował go bogaty generał wojsk polskich i napoleońskich hrabia Ludwik Michał Pac. Kiedy wyemigrował, carski rząd skonfiskował jego dobra. Kolejni zarządcy nie dbali o obiekt, który dzisiaj jest w ruinie i wciąż niszczeje, także z powodu działań wandali.

Po raz pierwszy starostwo chciało zabytkowe ruiny wraz działką, której część stanowi stary park nad rzeką Rospudą, sprzedać na początku 2012 roku. Rzeczoznawcy wycenili wówczas nieruchomość na 3,1 mln zł, ale nie zgłosił się żaden chętny.

W drugim przetargu cenę wywoławczą obniżono do 1,57 mln zł, ale także wtedy, jak i w trzecim przetargu chętnych nie było.

Ogłoszono również czwarty przetarg, przy cenie wywoławczej nieco ponad 1,5 mln zł i z możliwością obniżenia ceny za zabytkowy obiekt (stanowi on 55 proc. całej nieruchomości) o połowę, co ostatecznie dałoby cenę ok. 1,1 mln zł. Znowu jednak nieruchomość nie znalazła chętnych.

Starosta suwalski Szczepan Ołdakowski powiedział PAP, że w tej sytuacji samorząd nie będzie na razie ogłaszał kolejnego przetargu. "Wciąż szukamy środków zewnętrznych, by przeprowadzić niezbędne prace zabezpieczające" - dodał. Chodzi też m.in. o monitoring i ewentualne ogrodzenie, bo ruiny niszczeją także za sprawą ludzi, którzy organizują tam spotkania, nierzadko przy alkoholu.

W ostatnich latach udało się wyremontować budynek XIX-wiecznej kordegardy, znajdujący się przy bramie wjazdowej prowadzącej do pałacu. Samorządowi udało się na ten cel pozyskać pieniądze z programu Litwa-Polska-Rosja 2007-2013. W budynku działa obecnie Centrum Obsługi Turysty, z zapleczem konferencyjnym i miejscami noclegowymi. (PAP)