Jak powiedział PAP we wtorek sekretarz zarządu PiS w okręgu nr 23 obejmującym m.in. Rzeszów i Tarnobrzeg Mateusz Kutrzeba, na przesłanej do centrali liście znajduje się 40 nazwisk ułożonych alfabetycznie.

„Są na niej wszyscy obecni parlamentarzyści, a także samorządowcy, którzy uzyskali dobry wynik w wyborach i zdobyli powyżej 10 tys. głosów. Wśród nich jest obecny marszałek Władysław Ortyl oraz wicemarszałek Wojciech Buczak. O kolejności na liście zdecyduje m.in. komitet polityczny partii” - dodał.

W okręgu nr 23 do zdobycia jest 15 mandatów. Lista może zawierać maksymalnie 30 nazwisk. Jak dodał Kutrzeba, dziesięć dodatkowych nazwisk stanowi „rezerwę na wypadek, gdyby jakiś kandydat zrezygnował ze startu”.

W wyborach cztery lata temu PiS zdobyło w tym okręgu osiem mandatów. Posłami zostali m.in. Józefa Hrynkiewicz, Andrzej Szlachta, Kazimierz Moskal i Kazimierz Gołojuch.

W drugim podkarpackim okręgu wyborczym - nr 22 obejmującym m.in. Krosno i Przemyśl na liście kandydatów przesłanych do centrali PiS znalazło się ponad 30 nazwisk.

Jak powiedział PAP wiceprezes zarządu PiS w tym okręgu poseł Piotr Babinetz, na liście znalazły się osoby, które „gwarantują szerokie poparcie”.

Poseł dodał, że są na niej wszyscy obecni parlamentarzyści, nie chciał podać nazwisk innych kandydatów. „Są to osoby znane w swoim środowisku, znane w powiecie. Stworzyliśmy mocną listę” - zaznaczył Babinetz.

W wyborach w 2011 r. na 11 mandatów, które były do zdobycia w tym okręgu, PiS otrzymał sześć. Posłami zostali m.in. wicemarszałek Marek Kuchciński, Stanisław Piotrowicz, Bogdan Rzońca i Kazimierz Ziobro (obecnie Solidarna Polska).(PAP)