Akcja "Platforma bliżej ludzi" prowadzona jest w całym kraju od kilkunastu dni. W jej ramach premier Ewa Kopacz odbyła już kilka spotkań z mieszkańcami m.in. Ostrowa Wielkopolskiego, Łomży (woj. podlaskie), Kraśnika (woj. lubelskie), a także swego rodzinnego Radomia. W czwartek sztab wyborczy Platformy zainaugurował cykl konferencji tematycznych pod tym samym hasłem.

"Na samym wstępie naszej kampanii pani premier powiedziała, że kandydaci Platformy powinni zejść z billboardów i stanąć bliżej ludzi. To się stało naszym mottem kampanii na ostatniej prostej, w tej decydującej części. Z tym hasłem będziemy starali się teraz spotykać z wyborcami, ale też prezentować przekaz merytoryczny. Platformie bardzo zależy na tym, żeby pokazać, że mamy konkretne propozycje i rozwiązania dla obywateli" - mówił na czwartkowej konferencji prasowej szef sztabu PO Robert Tyszkiewicz.

Tematem czwartkowej konferencji była "edukacja i praca". Platforma stawia m.in. na rozwój szkolnictwa zawodowego. "Szkolnictwo zawodowe ma sens tylko wtedy, kiedy będzie odpowiadało na zapotrzebowanie rynku pracy. To pracodawcy muszą dać sygnał jakich pracowników potrzebują" - przekonywała minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska.

PO proponuje więc rozpowszechnienie instytucji powiatowych centrów edukacji zawodowych, doradztwa zawodowego, a także praktyk organizowanych przez lokalnych pracodawców. "Z jednej strony pozwala to ćwiczyć zawód nie +na sucho+, poza rynkiem pracy, tylko człowiek, który ma się uczyć zawodu, uczy się go w miejscu pracy. Z drugiej strony jest to zysk dla przyszłego pracodawcy, który może się przyjrzeć osobom, które przyszły na praktyki i wybrać najlepszych" - zaznaczyła Kluzik-Rostkowska.

Minister zwróciła przy tym uwagę, że jej resort w ciągu pięciu najbliższych lat będzie miał do dyspozycji 120 mln euro w ramach nowej perspektywy budżetowej UE (2014-2020). Jak mówiła szefowa MEN, dodatkowo kwotą 700 mln euro dysponują marszałkowie województw. "Są to pieniądze, po które będą mogli sięgać pracodawcy, po to, żeby tworzyć u siebie w firmie miejsca praktyk" - zaznaczyła Kluzik-Rostkowska.

O własnych doświadczeniach dotyczących rozwoju szkolnictwa zawodowego mówili też na czwartkowej konferencji: starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz, wicestarosta puławski Paweł Nakonieczny oraz posłanka PO Krystyna Sibińska, która w zaplanowanych na 16 listopada wyborach samorządowych kandyduje na prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego.

Tyszkiewicz poinformował, że w ramach akcji "Platforma bliżej ludzi" zaplanowanych jest jeszcze 5-6 konferencji, poświęconych m.in. komunikacji publicznej, czy finansom samorządów.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada; wybierzemy w nich blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. (PAP)