PiS przygotował projekt uchwały w sprawie określenia zasad i trybu przeprowadzenia wyborów do rad osiedli. W poniedziałek radni chcą ją wprowadzić do porządku obrad Rady Miasta.

"Chcemy przywrócić do życia rady osiedla" - mówił w czwartek na konferencji prasowej przewodniczący klubu PiS i Rady Miasta Białystok Mariusz Gromko. Jak dodał, wnioskują o to sami mieszkańcy, zwłaszcza osiedli domków jednorodzinnych.

Według wstępnych założeń tego klubu, wybory odbyłyby się jesienią tego roku. Na ich przeprowadzenie jest w budżecie miasta 100 tys. zł.

PiS proponuje jednak, by wybory do rad osiedla, jak organu doradczego Rady Miasta, odbyły się nie w całym mieście, ale tam, gdzie mieszkańcy wykażą się taką inicjatywą.

W projekcie jest bowiem zapis, że wybory przeprowadza się pod warunkiem złożenia wniosku w tej sprawie do Miejskiej Komisji Wyborczej przez co najmniej 3 proc. mieszkańców danego osiedla, uprawnionych do głosowania w dniu ostatnich wyborów do rady miejskiej.

"Chodzi o to, by zaoszczędzić, ale jednocześnie zrealizować ten projekt" - mówił Gromko. Dodał, że wcześniej wybory organizowano na wszystkich osiedlach ale udawało się je powołać tylko na tych mniejszych, gdzie są domki jednorodzinne. "Być może dziś taka sytuacja też by się powtórzyła, gdyż na osiedlach bloków funkcjonują spółdzielnie mieszkaniowe, tam mieszkańcy nie są w takim stopniu zainteresowani powołaniem rad osiedla" - dodał.

Radni PiS chcą, by - po przegłosowaniu tej uchwały - na kolejną sesję, w maju, trafił pod obrady projekt uchwały ws. statutu osiedli. Chcą, by rady miały - jak mówią - "większe kompetencje", choć na konferencji w czwartek nie podano zbyt wielu szczegółów.

Była mowa np. o opiniowaniu przez radę (stanowisko nie byłoby jednak wiążące dla Rady Miasta) zmian w planach zagospodarowania przestrzennego. (PAP)