Na odsłoniętej tablicy, prócz informacji o tym że Karski przebywał w Opolu na stażu, jest jeż krótka notka o postaci, zdjęcie słynnego emisariusza, daty jego urodzin i śmierci (1914 – 2000) oraz cytat z Karskiego: „Sam nie znaczyłem nic. Najważniejsza była moja misja”.

Wiceprezydent Opola Krzysztof Kawałko zaznaczył, że to nie będzie jedyny akcent poświęcony w tym roku w Opolu Karskiemu. Miasto ma w planach np. wystawy, które ma koordynować Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu oraz cykl spotkań informacyjnych, które mają być organizowane w opolskich placówkach oświatowych.

Jan Karski właściwie nazywał się Jan Kozielewski. Po ukończeniu w 1935 r. studiów prawniczych i dyplomatycznych na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie pracował jako urzędnik w MSZ. We wrześniu 1939 r., jako żołnierz artylerii konnej, dostał się do niewoli radzieckiej. Dwa miesiące później zbiegł z transportu i wrócił do Warszawy, gdzie rozpoczął działalność konspiracyjną.

Zasłynął z tego, że jako pierwszy przekazał przywódcom państw alianckich informacje o zagładzie Żydów. Spotkał się m.in. szefem brytyjskiego MSZ z Anthonym Edenem i prezydentem USA Franklinem Delano Rooseveltem. Jednak jego dramatyczne apele o ratunek dla narodu żydowskiego nie przyniosły rezultatów.

Po wojnie Karski pozostał na emigracji w USA. Podjął studia z zakresu nauk politycznych i obronił doktorat na Uniwersytecie Georgetown, gdzie przez dalsze 40 lat wykładał stosunki międzynarodowe i teorię komunizmu.

W 1998 r. izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem, który uznał Karskiego za Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, zgłosił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla. Karski zmarł 13 lipca 2000 r. w Waszyngtonie w wieku 86 lat. W maju 2012 roku prezydent USA Barack Obama odznaczył go pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności.

Zgodnie z uchwałą Sejmu rok 2014 jest Rokiem Jana Karskiego. (PAP)