"Cena wywoławcza nieruchomości, która ma prawie 9,5 tys. mkw. wynosi 15 mln zł. Na terenie działki znajduje się kamienica wpisana do ewidencji zabytków - inwestor będzie miał obowiązek zachowania jej. Bryła budynku powinna zostać niezmieniona i odnowiona w porozumieniu z konserwatorem zabytków" - zaznaczyła zastępca dyrektora Wydziału Zbywania i Nabywania Nieruchomości Katarzyna Sobańska na konferencji prasowej w czwartek.

Obsługa komunikacyjna działki może odbywać się zarówno od ul. Kilińskiego lub poprzez drogę łączącą Kilińskiego z al. Piłsudskiego. Miasto nie określa celu, jakiemu powinna być podporządkowana zabudowa nieruchomości ani też wysokości budynków.

Zdaniem Sobańskiej, głównymi atutami oferowanego terenu jest bliskość Nowego Centrum Łodzi (NCŁ) i al. Piłsudskiego - arterii łączącej wschód i zachód miasta, bardzo duża powierzchnia oraz zmieniające się w ostatnich latach na korzyść sąsiedztwo.

"Ta część miasta - położona w ścisłym centrum i w pobliżu NCŁ - cieszy się zainteresowaniem zarówno inwestorów wznoszących powierzchnie biurowe, jak i mieszkaniowe. W jej pobliżu powstaje osiedle i - według moich informacji - większość mieszkań już została sprzedana, co oznacza, że w Łodzi nie brakuje osób zainteresowanych osiedlaniem się w tej okolicy" - podkreślił wiceprezydent Łodzi Wojciech Rosicki.

Według wiceprezydenta władze Łodzi wybrały licytację jako formę sprzedaży opierając się m.in. na sukcesie osiągniętym w czasie ubiegłorocznej - rekordowej w historii Łodzi - sprzedaży działki w bliskim sąsiedztwie podziemnego Dworca Łódź Fabryczna na terenie NCŁ. Firma Ghelamco za plac, na którym obecnie powstaje biurowiec Brama Miasta, zaoferowała za nią wówczas 85,2 mln zł.

"Chcemy, aby to rynek i inwestorzy zdecydowali, ile obecnie warta jest ta ziemia. To chyba ostatnia tak duża, dobrze skomunikowana i atrakcyjna działka w centrum Łodzi" - dodał.

Wynik licytacji łodzianie poznają we wrześniu.

Nowe Centrum Łodzi to jeden z największych programów urbanistycznych w historii miasta. Zaniedbany obszar o powierzchni 100 ha położony w okolicy podziemnego dworca Łódź Fabryczna w ciągu najbliższych lat ma stać się atrakcyjną przestrzenią publiczną - z nowymi ulicami, obiektami biurowymi i mieszkalnymi, zrewitalizowanym kompleksem dawnej elektrociepłowni EC1. (PAP)