"W związku z tragicznymi w skutkach nawałnicami, dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc poszkodowanym. Jednocześnie uprzejmie proszę o zobligowanie podległych służb pomocy społecznej o pilne działania w zakresie pomocy osobom, do których ta pomoc jeszcze nie dotarła" - napisała Rafalska.

"Proszę, aby służby pomocy społecznej dołożyły wszelkich starań w celu jak najszybszej wypłaty środków przeznaczonych na usuwanie skutków nawałnicy" - dodała szefowa MRPiPS.

Rafalska podkreśliła, że "pomoc, jaka powinna być adresowana do poszkodowanych, to nie tylko pomoc pieniężna, ale wszystkie inne możliwe formy wynikające z ustawy o pomocy społecznej, w tym poradnictwo, praca socjalna, doraźna pomoc żywnościowa czy zapewnienie dachu nad głową. Działania skierowane do osób potrzebujących powinny mieć w miarę możliwości charakter kompleksowy".

Od 10 sierpnia strażacy w całej Polsce interweniowali 21,3 tys. razy przy usuwaniu skutków burz. W działaniach ratowniczych wzięło udział łącznie 73,3 tys. strażaków PSP i OSP, którzy korzystali z 16,5 tys. pojazdów pożarniczych.

W wyniku nawałnic zginęło sześć osób, a 52 zostały ranne, w tym 13 strażaków. W całym kraju wiatr uszkodził lub zerwał dachy z prawie 4 tys. budynków, z czego 2,8 tys. to budynki mieszkalne. (PAP)