Rada przyjęła uchwałę w tej sprawie jednogłośnie. Ambasador Stolicy Polskiej Piosenki to tytuł honorowy, forma uznania dla dokonań artystów i znanych osób, które swoimi działaniami promują Opole jako Stolicę Polskiej Piosenki.

W uzasadnieniu przyjętej w czwartek uchwały napisano m.in., że Kuszyńska w 2014 roku, na zaproszenie Wojewódzkiego Towarzystwa Walki z Kalectwem w Opolu, wystąpiła podczas Dni Osób Niepełnosprawnych i „nawiązała pozytywny kontakt z osobami z tego środowiska”.

„W 2015 roku z wielką radością przyjęła kolejne zaproszenie i jednocześnie stała się niepisaną ambasadorką osób niepełnosprawnych w naszym rejonie. Jej pasja, siła i odwaga w walce z przeciwnościami losu stały się ogromnym wsparciem dla środowiska osób niepełnosprawnych w Opolu i na Opolszczyźnie” - podkreślono.

Dlatego m.in. Wojewódzkie Towarzystwo Walki z Kalectwem postanowiło wystąpić z wnioskiem o uhonorowanie jej tytułem Ambasadora Stolicy Polskiej Piosenki. "Nie tylko ze względu na jej dotychczasowe osiągnięcia, ale również w nadziei na kolejne projekty i działania, które będą sławić Opole w całym kraju” - czytamy.

Naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego działającego przy opolskim urzędzie miasta Łukasz Śmierciak także podkreślił, że Kuszyńska współpracuje z miastem i Towarzystwem Walki z Kalectwem w Opolu. „Propaguje integrację środowisk osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych, występuje na opolskiej scenie, jest osobą rozpoznawalną i jest przykładem dla wielu osób, również niepełnosprawnych” – argumentował.

Manager Kuszyńskiej Katarzyna Surmik przyznała w rozmowie z PAP, że ona sama nie wie o przyznanym wokalistce tytule. „Ale to oczywiście wspaniale, że taki tytuł został przyznany” – dodała. Zapewniła, że poinformuje o tym artystkę.

W uchwale opolskiej rady miasta przypomniano m.in., że Kuszyńska była wokalistką zespołu Varius Manx, reprezentowała Polskę na Konkursie Eurowizji w Wiedniu i wielokrotnie występowała na opolskiej scenie podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Po tragicznym wypadku samochodowym z 2006 roku porusza się na wózku inwalidzkim, co – jak zapisano w uchwale – „nie zmniejsza jej aktywności zawodowej”.

Dotychczas miasto Opole przyznało tytuł Ambasadora Stolicy Polskiej Piosenki kilku znanym postaciom. Są wśród nich Kayah, Edyta Górniak, Michał Bajor, Maria Szabłowska i Krzysztof Szewczyk czy Elżbieta Zapendowska.

Śmierciak zaznaczył w rozmowie z PAP, że regulamin tego tytułu jest bardzo ogólny, zwłaszcza jeśli chodzi o oczekiwania ze strony miasta wobec osób nim honorowanych tytułem.

Zapowiedział jednak, że w najbliższym czasie miasto chciałoby rozmawiać z tymi osobami i zachęcać, by np. promowały powstające w Opolu Muzeum Polskiej Piosenki, w którym ma być w tym roku otwarta wystawa stała. „Nasze Muzeum Polskiej Piosenki jest miejscem, które wymaga dobrego wypromowania w kraju. Nasi ambasadorzy mogliby w tym pomóc” - dodał Śmierciak. (PAP)