Budżet partycypacyjny realizowano w Skarżysku po raz pierwszy. Mieszkańcy zgłosili 38 projektów na łączną kwotę ponad 1,6 mln zł. Po weryfikacji formalnej pod głosowanie poddano 24 inicjatywy w czterech okręgach miasta. Każdemu przyznano po 100 tys. zł na projekty.

Głosowano wrzucając kartę do urny wystawionej w magistracie. Przez trzy tygodnie głosy oddało ok. dwa tys. skarżyszczan, spośród ponad 41 tys. uprawnionych (osób powyżej 16 roku życia).

Jak wynika z danych przekazanych przez Urząd Miasta w Skarżysku-Kamiennej, w każdej z czterech części miasta będą realizowane po dwa przedsięwzięcia, które uzyskały największe poparcie w głosowaniu.

Większość inicjatyw dotyczy inwestycji związanych z rekreacją. Miejsca aktywnego wypoczynku, z przyrządami do ćwiczeń, wzbogacone o oświetlenie i kamery monitoringu, powstaną na osiedlach: Bór, Piłsudskiego i Przydworcowym.

Z kolei place zabaw dla dzieci będą zbudowane u zbiegu ulic Jastrzębiej, Spacerowej i Bilskiego oraz Żeromskiego i Spornej. Przy Szkole Podstawowej nr 9 zostanie zmodernizowane boisko - obiekt zyska także monitoring i nowe ogrodzenie.

Mieszkańcy wskazali także projekt budowy miejsc parkingowych przy ul. Popiełuszki oraz pomysł budowy drogi prowadzącej do jednego z bloków przy ul. Moniuszki.

„Będę rozmawiał z radnymi o tym, by w przyszłości tak zmienić regulamin budżetu obywatelskiego, aby więcej środków było przeznaczane na dzielnice znajdujące się na obrzeżach miasta. Centrum Skarżyska było mocno doinwestowane w poprzednich kadencjach, a takie dzielnice jak Kamienna, Dolna Kamienna, Bzinek, Skałka, Pogorzałe, Książęce – to miejsca gdzie infrastruktury jest mniej” - powiedział PAP prezydent Skarżyska-Kamiennej, Konrad Kroenig.

Jak dodał, w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli oddawać głosy także przez internet, co - zdaniem włodarza - zwiększy zainteresowanie przedsięwzięciem.

W ostatnich miesiącach o budżecie partycypacyjnym w ramach samorządowych budżetów na 2016 r., decydowały społeczności pięciu innych miast woj. świętokrzyskiego.

W Kielcach, Starachowicach, Końskich, Sandomierzu i Busku-Zdroju będą realizowane 42 projekty, których koszt szacuje się na 8,6 mln zł.

Przedsięwzięcia dotyczą m.in. budowy lub modernizacji boisk, placów zabaw, siłowni plenerowych, bezpiecznych przejść dla pieszych, nawierzchni ulic, parkingów, chodników oraz instalacji oświetlenia w miejscach użyteczności publicznej.

Z kolei mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego w połowie września wybrali pięć projektów, które będą realizowane jeszcze w ramach tegorocznego budżetu – ich wartość to ok. 200 tys. zł. Dwa z nich to inwestycje infrastrukturalne, a trzy inne dotyczą kultury. (PAP)