Organizatorzy projektu - prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz przedstawiciele Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju Regio - spotkali się w środę z mediami przed dawnym pałacem Jakuba Hertza (obecnie rektorat Uniwersytetu Medycznego). Jak poinformowali, właśnie w tym gmachu, 5 listopada 1916 roku, ogłoszony został przez władze niemieckie i austriackie dekret proklamujący przywrócenie samodzielnego Królestwa Polskiego.

Łódź była wówczas drugim co do wielkości miastem Generalnego Gubernatorstwa Warszawskiego, zaś pałac służył jako siedziba władz wojskowych.

"Niebawem - w 2018 roku - obchodzić będziemy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Już w listopadzie tego roku rozpoczynamy cykl debat, spotkań i innych imprez, które przez najbliższe dwa lata będą przypominać łodzianom o naszej historii i drodze do niepodległości. Zaplanowaliśmy m.in. piknik legionowy, przemarsz legionów ul. Piotrkowską, wspólne śpiewanie pieśni legionowych" - podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Inauguracja projektu "Łódzkie drogi do niepodległości" nastąpi 5 listopada. Tego dnia mieszkańcy zostaną zaproszeni do gry miejskiej; uczestnicy wyposażeni w mapę miasta i wskazówki animatorów będą mierzyć się z wyzwaniami, przed którymi stawali ich pradziadkowie sto lat temu.

"To prawda, że w pałacu Hertza ogłoszono akt 5 listopada, ale już kilka godzin później na pl. Wolności w dawnym budynku magistratu odbyło się spotkanie nadburmistrza i prezydenta policji, którzy tłumaczyli, że z tą niepodległością jest tak, że zasadniczo w relacjach mieszkańców z administracją niemiecką na razie niewiele się zmieni. To był dopiero pierwszy krok na drodze do niepodległości" - zaznaczył Maciej Kronenberg z Centrum Regio.

Gra ma pokazać realia życia łodzian w czasie I wojny światowej; problemy z aprowizacją i opałem, robotnicze kooperatywy i komitety zagonkowe - te ostatnie zajmowały się rozdzielaniem wśród najuboższych bezpłatnych dzierżaw zagonków ziemi, na których mogli oni uprawiać ziemniaki i warzywa; komitety zapewniały materiał do nasadzeń i instruowały, jak prowadzić uprawy.

W sobotę będzie też można wyruszyć w podróż zabytkowym trambusem "łódzkim szlakiem do niepodległości". Wycieczkę poprowadzi autor publikacji "11 Listopada 1918 roku w Łodzi" Zbigniew Bogalecki, który pokaże uczestnikom zakątki miasta szczególnie związane z tą datą.

Dwa lata trwania projektu wypełnią konferencje naukowe, wydarzenia edukacyjne, wycieczki, konkursy - m.in. na październik przyszłego roku zaplanowano II Łódzki Piknik Legionowy, zaś na stulecie odzyskania niepodległości - rekonstrukcję rozbrajania niemieckich oddziałów przez łodzian.(PAP)