Jak poinformował we wtorek zastępca prezydenta miasta Tadeusz Trzmiel, gotowa jest już konstrukcja estakady, a obecnie trwają prace wykończeniowe poszczególnych elementów układu drogowego i torowego.

„Plan jest taki, by zadanie było gotowe w wakacje, a pierwsze tramwaje pomiędzy ulicami Lipską i Wielicką pojawiły się wraz z powakacyjnym rozkładem jazdy” – zapowiedział Trzmiel.

Głównym elementem nowego połączenia tramwajowego, o długości 2,1 kilometra, jest estakada pieszo-rowerowo-tramwajowa biegnąca nad torami kolejowymi i układem drogowym w Płaszowie, mająca prawie 600 metrów długości.

W ramach inwestycji powstaje torowisko (podwójny tor) o długości 2,1 km od skrzyżowania ulic Kuklińskiego, Lipskiej i Saskiej do połączenia z ulicą Wielicką. Rozbudowywane są też ulice: Saska, Gromadzka, Prokocimska, Żołnierska.

Wykonawcą inwestycji o wartości 150 mln zł brutto jest firma Mota Engil. Miasto ze swego budżetu zapłaci wykonawcy za prace budowlane nieco ponad 55,8 mln zł. Reszta zostanie pokryta ze środków Unii Europejskiej.

Według władz miasta inwestycja skróci czas przejazdu szybkiego tramwaju północ-południe na linii nr 50 (między Kurdwanowem a Krowodrzą Górką) o pięć minut. Jego trasa będzie przebiegać wyłącznie torowiskami oddzielonymi od ulic. Obecnie tramwaje kursujące na tym kierunku jeżdżą zatłoczonymi ulicami Wielicką, Limanowskiego, Starowiślną i Dietla.(PAP)