Wydarzenie wzięło swoją nazwę od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane lub dystrybuowane przez polskie firmy.

Głównym organizatorem jest Fundacja im. Sławomira Skrzypka, b. prezesa NBP, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Partnerem imprezy jest woj. podkarpackie.

W środę na konferencji prasowej w Rzeszowie marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, że będzie to ważne wydarzenie gospodarcze w skali kraju.

Jak mówił, celem forum ma być wymiana myśli i doświadczeń przedstawicieli środowisk, które mają wpływ na rozwój gospodarki i przedsiębiorczości. "Myślę tu o menadżerach, znanych zarówno w kraju, jak i na całym świecie, o liderach dużych firm prywatnych, Skarbu Państwa i giełdowych - dodał marszałek.

Ortyl zaznaczył, że istotnym elementem kongresu będzie też udział startupów. Ponadto, liczy, że w forum wezmą udział naukowcy z Polski i Europy, oraz eksperci ekonomiczni.

Według marszałka dyskusje i panele, które będą się odbywały w ramach kongresu pozwolą wypracować rekomendacje do zmian ustawodawczych. „Wnioski, jakie padną w trakcie kongresu ubogacą również Strategię (na rzecz - PAP) Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Morawieckiego” - dodał.

W trakcie kongresu prezydent Andrzej Duda wręczy nagrody gospodarcze. Jak powiedział obecny na konferencji dyr. departamentu promocji i współpracy gospodarczej urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Piotr Karnas, jedna z nagród zostanie przyznana w tzw. bitwie startupów.

Karnas ujawnił, że wśród zagranicznych gości będzie m.in. Bruce Dickinson znany z zespołu Iron Maiden, a obecnie właściciel linii lotniczych, oraz znana amerykańska dziennikarka Rita Cosby.

W trakcie kongresu odbywać się będą panele w sześciu blokach tematycznych, od branż tradycyjnych, np. spożywcza, po nowe technologie.

Prelekcje wygłoszą też m.in. wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, prezes NBP Adam Glapiński, marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski oraz prezesi największych polskich spółek, w tym m.in. Orlenu i PGNiG.

Patronat medialny nad kongresem objęła Polska Agencja Prasowa. (PAP)