"O początku istnienia szkoły jej celem jest szkolenie nie tylko wysoko profesjonalnych pracowników administracji, ale przede wszystkim jej przyszłych liderów. Od absolwentów KSAP wymagamy rozległej wiedzy, ale także umiejętności organizowania i kierowania zespołem, a także swego rodzaju charyzmy" - powiedziała Kempa.

Jak oceniła, przykładem takiego absolwenta KSAP był b. szef BBN Władysław Stasiak, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Kempa, w imieniu premier Beaty Szydło, pogratulowała absolwentom ukończenia Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Oceniła, że absolwenci KSAP to ludzie młodzi, bardzo ambitni i pełni zapału. Jak przekonywała, jeszcze wiele trzeba jednak zmienić, żeby administracja publiczna stała się "administracją na miarę potrzeb i oczekiwań obywateli".

"Wierzę, że dacie się poznać jako urzędnicy fachowi, rzetelni i zaangażowani w pracę (...). Bądźcie zawsze wzorem profesjonalizmu i nienagannej postawy etycznej" - zwróciła się Kempa do absolwentów.

Szefowa Kancelarii Premiera wspominała b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Jana Karskiego, który zasłynął jako kurier i emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego oraz świadek Holokaustu.

"Karski i Kaczyński - dwaj wielcy Polacy, patrioci i państwowcy, ludzie dla których służba ojczyźnie była najważniejszym obowiązkiem i najwyższym nakazem - konsekwentnie dążyli do celu, wbrew wszelkim przeciwnościom" - podkreśliła Kempa.

"Niech będą oni dla was wzorem do naśladowania, swoistą busolą wskazującą właściwy kierunek postępowania, zwłaszcza w chwilach trudnych, których przecież w swojej pracy w administracji nie unikniecie. (...) Bądźcie godnymi następcami Jana Karskiego i Lecha Kaczyńskiego" - apelowała szefowa Kancelarii Premiera.

Szef Służby Cywilnej Dobrosław Dowiat-Urbański podkreślił, że absolwentom KSAP należy się szacunek i uznanie za ich "prospołeczną" decyzję o służbie dla Polski. Jak zaznaczył, dyplom KSAP, to "certyfikat profesjonalizmu". Wyraził też nadzieję, że absolwenci KSAP "zawsze zachowają lojalność wobec Rzeczypospolitej i będą pracowali dla jej dobra". Przypomniał, że od kilku miesięcy patronem KSAP jest b. prezydent Lech Kaczyński.

Dyrektor KSAP Wojciech Federczyk przywołał słowa premier Beaty Szydło o tym, że służba publiczna to wielki zaszczyt, ale jeszcze większy obowiązek.
Krajowa Szkoła Administracji Publicznej rozpoczęła działalność we wrześniu 1991 r. Wzorowana jest na francuskiej Ecole Nationale D'administration. Kształci urzędników służby cywilnej, przygotowanych do pełnienia funkcji kierowniczych, eksperckich i menedżerskich w administracji publicznej. (PAP)