"Osiem lat współrządzenia Małopolską przez PSL było dla Małopolski dobrych" - mówił w poniedziałek w Krakowie wiceprezes PSL, minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, podkreślając, że to dzięki ludowcom powstało wiele cennych inicjatyw, jak wparcie ochotniczych straży pożarnych czy kół gospodyń wiejskich. "Skutecznie wykorzystaliśmy środki unijne. Przed nami nowa perspektywa i największe pieniądze, jakie w historii trafią z UE do Małopolski" - dodał.

"Małopolski nie stać na niebezpieczne eksperymenty powierzenia wykonania budżetu europejskiego w Małopolsce tym, którzy się na tym nie znają. Tym, którzy nie mają wiedzy, doświadczenia, a najbardziej nie czują potrzeb Małopolan i nie rozmawiają z nimi na bieżąco. Pielgrzymują, czy to na wieś, czy na spotkania w mieście, tylko w czasie kampanii wyborczej. Nie ma ich tam tydzień po kampanii, dwa tygodnie czy pół roku. Są tylko wtedy, kiedy idzie fala kampanijna" – powiedział Kosiniak–Kamysz.

Jak podkreślił, program PSL dla Małopolski powstał po ankietach i spotkaniach z mieszkańcami kilkudziesięciu gmin i powiatów w całym regionie.

Kandydaci PSL do sejmiku obecni na poniedziałkowej konferencji prasowej mówili, że będą zabiegali m.in. o budowę drogi S7, Beskidzkiej Drogi Integracyjnej, trasy z Brzeska do Nowego Sącza, o rozwój Małopolski jako regionu wiedzy, promowanie żywności i produktów tradycyjnych, rewitalizację zabytków, tworzenie kolejnych parków kulturowych i że do 2020 r. w regionie 1 mld zł zostanie wydane na projektu związane z rynkiem pracy.

Ludowcy zapowiadają m.in. wsparcie dla rodzin, więcej miejsc w żłobkach i przedszkolach, wprowadzanie Karty Dużej Rodziny w kolejnych gminach, dbanie o opiekę zdrowotną i miejsca pobytu dla seniorów. Kosiniak–Kamysz mówił, że PSL będzie zabiegał m.in. o zmianę ustawy o samorządzie terytorialnym, żeby gminy mogły skutecznie wykorzystać środki UE i o uchwalenie takich przepisów, które pozwolą na wsparcie gmin, które mają na swoim obszarze wiele obszarów Natura 2000.

"Będziemy twardo walczyć o uwolnienie Krakowa od smogu, a gminom proponujemy wprowadzenie pieców węglowych dużo wyżej jakości" - mówił wicemarszałek województwa Wojciech Kozak, lider listy PSL w okręgu podkrakowskim.

Liderami listy PSL do sejmiku są: w okręgu krakowskim ekonomista z Uniwersytetu Rolniczego prof. Wiesław Musiał; w okręgu obejmującym powiaty chrzanowski, olkuski i oświęcimski radny sejmiku Jacek Soska; w okręgu podkrakowskim wicemarszałek województwa Wojciech Kozak; w okręgu tarnowskim członek zarząd województwa Stanisław Sorys; w okręgu obejmującym powiaty myślenicki, nowotarski, suski, tatrzański i wadowicki wicewojewoda Andrzej Harężlak; a w okręgu nowosądeckim była przewodnicząca małopolskiego sejmiku Urszula Nowogórska.

Do sejmiku małopolskiego startują z list PSL także podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Małgorzata Marcińska, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rodziny Marzena Paszkot, dyrektor wydziału kultury i dziedzictwa narodowego w Urzędzie Miasta Krakowa Stanisław Dziedzic.

PSL razem z PO tworzy w 39-osobowym sejmiku województwa małopolskiego koalicję rządzącą, dysponującą obecnie w sumie 20 mandatami. PiS ma 11 radnych, Solidarna Polska pięciu, SLD - dwóch. Jeden radny jest niezrzeszony.

Wybory w 2010 r. do małopolskiego sejmiku wygrała PO, która uzyskała 17 mandatów (33,82 proc. poparcia). Drugie miejsce zajęło PiS z 16 mandatami (31,69 proc. poparcia), PSL zdobyło 4 mandaty (10,33 proc.), a SLD 2 mandaty (9,46 proc.). (PAP)