Jak przypomniały w środę władze stolicy, na Łazienkowski wróciły także autobusy: w godzinach szczytu przejeżdża nim 80 pojazdów na godzinę, przewożąc tysiące pasażerów. Mostem kursuje obecnie 13 linii.

Zarząd Dróg Miejskich ocenił, że kierowcy prywatnych aut bardzo szybko wrócili z tras objazdowych na odbudowaną przeprawę, dzięki czemu wyraźnie zmniejszył się ruch m.in. na ulicach Saskiej Kępy.

Według pomiarów ZDM z 3 listopada odbudowanym mostem przejeżdżało ponad 95 tys. aut na dobę; w kierunku zachodnim - 47 tys. 749 aut, a w kierunku wschodnim - 47 tys. 364.

Dla porównania: w październiku 2014 r., według danych ZDM, przeprawę pokonywało ponad 104 tys. pojazdów na dobę.

Most Łazienkowski został ponownie otwarty 28 października. 14 lutego br. doszło do pożaru tej przeprawy; ogień był gaszony przez 12 godzin; temperatura miejscami sięgała 1000 stopni Celsjusza. Wyłączenie mostu z ruchu spowodowało znaczne utrudnienia komunikacyjne w stolicy.

Po ekspertyzie stanu mostu okazało się, że uszkodzenia są poważniejsze niż początkowo szacowano. Zdecydowano, że najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana jego konstrukcji. Remont przeprawy wykonało konsorcjum PORR Polska Infrastructure i Przedsiębiorstwo Usług Technicznych "Intercor".

Koszt odbudowy mostu wyniósł ponad 100 mln zł, z czego połowę przekazał rząd. (PAP)