Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa jasielskiego magistratu Agata Koba, kolektory słoneczne będą zamontowane w sumie na ponad 500 prywatnych domach w Jaśle oraz na pięciu obiektach użyteczności publicznej. „Dodatkowo na trzech obiektach sportowych – krytej pływalni, otwartym basenie i hali sportowej - pojawią się instalacje fotowoltaiczne” - mówiła.

Dzięki instalacjom samorząd zaoszczędzi rocznie na opłatach za prąd i ogrzewanie ponad 140 tys. zł. Rzeczniczka zaznaczyła, że są to wstępne wyliczenia, a kwota ta na pewno będzie wyższa.

Jasielska inwestycja jest realizowana w ramach projektu "Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki, realizowanego na terenie 20 gmin zrzeszonych w Związku. Jak podkreśliła Koba, mieszkańcy Jasła wciąż mogą zgłaszać się do projektu; formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie internetowej miasta.

W ramach projektu "Instalacja systemów energii odnawialnej..." instalacje kolektorów słonecznych pojawią się w sumie na ponad stu obiektach użyteczności publicznej oraz na ponad 4,2 tys. domach prywatnych. Natomiast na czterech obiektach sportowych zamontowana zostanie instalacja fotowoltaiczna. W sumie powierzchnia zainstalowanych kolektorów słonecznych wyniesie ponad 22,6 tys. m kw., a zainstalowanych systemów fotowoltaicznych - 2,5 tys. m kw.

Dzięki realizacji projektu, który ma się zakończyć w 2016 r., zmniejszy się emisja zanieczyszczeń, w tym m.in. CO2 o ponad 5,6 tys. ton rocznie.

Budżet projektu wynosi prawie 83 mln zł i jest dofinansowany ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. To jeden z największych projektów realizowanych dzięki dotacji szwajcarskiego programu.

Związek Gmin Dorzecza Wisłoki powstał w 1998 r. Jego głównym zadaniem jest poprawa czystości wody dla całej zlewni rzeki Wisłoki. Obszar ten ma powierzchnię ponad 4 tys. km kw i jest zamieszkały przez prawie 612 tys. mieszkańców.

Wisłoka jest prawobrzeżnym dopływem Wisły. (PAP)