"+Bydgoszcz dumna i nowoczesna+. To, że nowoczesna, to chyba jest oczywiste. Wszyscy chcemy nowoczesnej Bydgoszczy, ale skąd pojawia się słowo +dumna+? Otóż to słowo nabiera coraz większego znaczenia, czy powinno nabierać coraz większego znaczenia, ponieważ obecny prezydent miasta swoim działaniem zabijał dumę bydgoszczan" - powiedział Gralik na czwartkowej konferencji prasowej.

Jak mówi, chce kłaść nacisk na rozwój gospodarczy "prowadzony tak, aby zaprzestać uprawianej do tej pory polityki bardzo krótkowzrocznej, bardzo minimalistycznej". "Po zakończeniu kadencji chciałbym powiedzieć: pozostawiam w Bydgoszczy więcej zakładów produkcyjnych i usługowych niż galerii handlowych" - dodał Gralik.

Zapowiedział m.in. współpracę z przedsiębiorcami, inwestowanie w infrastrukturę drogową i komunikację miejską, utrzymywanie podatków i opłat lokalnych na jak najniższym poziomie.

Gralik z wykształcenia jest filologiem angielskim. Pracuje jako nauczyciel w Liceum Ogólnokształcącym nr 5 w Bydgoszczy i jest kierownikiem Studium Języków Obcych w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej.

W 1991 r. wstąpił do ZChN, w którym działał do końca lat 90., będąc prezesem kujawsko-pomorskiego zarządu partii. Od 2003 r. jest członkiem PiS. Zasiada w Radzie Miasta Bydgoszczy od 1998 r.; obecnie jest szefem klubu PiS i przewodniczącym komisji edukacji.

Gralik został wybrany kandydatem na prezydenta Bydgoszczy w wewnętrznych wyborach PiS, które obyły się pod koniec kwietnia. Jako jedyny ubiegał się o nominację, uzyskując poparcie na poziomie 94,3 proc.

Obecnie prezydentem Bydgoszczy jest Rafał Bruski (PO), który w nadchodzących wyborach będzie ubiegał się o reelekcję.

Rywalami Bruskiego, oprócz Gralika, będą: Piotr Cyprys (prezes stowarzyszenia Metropolia Bydgoska), Konstanty Dombrowicz (prezydent miasta w latach 2002-2010, bezpartyjny), Anna Mackiewicz (wiceprzewodnicząca rady miasta, SLD), Małgorzata Stawicka (była członek zarządu Spółki Wodnej "Kapuściska" - Oczyszczalni Ścieków, bezpartyjna) oraz Marcin Sypniewski (prezes bydgoskiego oddziału Kongresu Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego). (PAP)