"Rozbudowa Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. o Ośrodek Radioterapii, w celu zwiększenia dostępności do wysokiej jakości usług zdrowotnych w obszarze chorób nowotworowych" - to pełna nazwa projektu, który ma zostać sfinansowany z kilku źródeł. Całkowity koszt inwestycji jest szacowany na 66 mln zł.

O zapewnienie finansowania inwestycji gorzowska lecznica starała się przez siedem lat. Oprócz pieniędzy z RPO ma otrzymać dotację z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych w wysokości 35 mln zł. 8 mln zł dołoży Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego (samorząd województwa ma 100 proc. udziałów w spółce szpitalnej - PAP), a 1 mln zł będzie stanowił wkład własny szpitala.

W połowie listopada br. gorzowski szpital wojewódzki otrzymał pozwolenie na budowę Ośrodka Radioterapii. Pierwsze prace budowlane mają ruszyć jeszcze w tym roku, a oddanie inwestycji do użytku planowane jest na grudzień 2018 r.

Ośrodek zostanie połączony z pozostałymi komórkami organizacyjnymi szpitala. Ma skupić w jednym miejscu wszystkie poradnie związane z leczeniem onkologicznym, m.in. onkologiczną, onkohematologiczną oraz poradnię ginekologii onkologicznej.

W placówce znajdzie się oddział onkologii klinicznej (25 łóżek) oraz hostel (26 łóżek) przeznaczony dla osób, u których można zastosować terapię w trybie ambulatoryjnym.

W ośrodku będą dwa akceleratory liniowe, tomograf komputerowy, pomieszczenia pracowni planowania radioterapii oraz fizyki medycznej. Budynek Ośrodka Radioterapii ma mieć ponad 5 tys. metrów kwadratowych. Każdego roku będzie w nim leczonych ok. 1 tys. osób. (PAP)