Umowę na budowę mostu w piątek podpisali Roman Głowaczewski, dyrektor Dolnośląskiej Dyrekcji Dróg i Kolei oraz Bogdan Rytwiński, dyrektor wrocławskiego oddziału firmy Skanska, która zwyciężyła w przetargu.

 

Obecny na uroczystości marszałek województwa Rafał Jurkowlaniec powiedział, że niedawno do użytku został oddany we Wrocławiu Most Rędziński (który znajduje się w ciągu Autostradowej Obwodnicy Wrocławia – przyp. PAP). "Teraz zaczynamy nową dużą inwestycję – budowę mostu, który połączy Brzeg Dolny z gminą Miękinia” - mówił Jurkowlaniec.

 

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna ocenił, że wybudowanie mostu wyraźnie zmieni sytuację w regionie, poprawi komunikację. „Rzeczywistość nas rozpieszcza” - mówił Schetyna odnosząc się do niedawnego otwarcia Mostu Rędzińskiego i rozpoczynającej się budowy Mostu Dolnobrzeskiego.

 

Brzeski most na Odrze będzie jedną z najdłuższych - 565 m - przepraw w kraju, będzie też miał 15 m szerokości.

 

Wzdłuż przeprawy powstaną chodniki, ścieżki rowerowe, oświetlenie oraz ekrany akustyczne. Koszt tej inwestycji to 56 mln zł. Resztę pieniędzy pochłonie budowa mostu na rzece Jeziorce (8,5 mln zł) oraz budowa dróg dojazdowych.

 

Most w Brzegu Dolnym to część trasy, która połączy Żmigród, Brzeg Dolny oraz okolice Środy Śląskiej z autostradą A4. Dzięki przeprawie i drogom dojazdowym mieszkańcy Brzegu Dolnego i okolic dojadą do Wrocławia przez gminę Miękinia, co zdecydowanie krótszą trasą.

 

Eksperci wyliczyli, że obecna droga z Brzegu Dolnego i Wołowa do Wrocławia jest jedną z najbardziej eksploatowanych tras w województwie. Codziennie porusza się nią ponad 14 tys. samochodów, w związku z czym jest wciąż zakorkowana.

 

Po wybudowaniu mostu ruch na tej trasie spadnie o ok. 4 tys. pojazdów, co ułatwi życie mieszkańcom Obornik Śląskich i okolic. Na budowie mostu wraz z drogami dojazdowymi skorzystają również ci, którzy we Wrocławiu pracują, a mieszkają w Brzegu Dolnym i jego okolicach. Czas dojazdu do pracy znacznie się skróci.

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 i Budżetu Województwa Dolnośląskiego. (PAP)

 

umw/ mki/