Promesy otrzymało 45 gmin i 12 powiatów. Pieniądze pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa i są przeznaczone na odbudowę dróg, mostów oraz remont innych obiektów, które ucierpiały w wyniku klęsk żywiołowych, a przede wszystkim powodzi. Kwota 23,5 mln zł jest dofinansowaniem na remont 68 takich obiektów.

Największą kwotę 5 mln zł otrzymał powiat kamiennogórski, w którym powodzie zdarzają się prawie co roku. Podgórskiej gminie Gryfów Śląski zapewniono 1,5 mln zł, a gminie Olszyna 1,2 mln zł.

Jak powiedziała PAP sekretarz powiatu kamiennogórskiego Barbara Świętoń, pieniądze przeznaczono na remont drogi powiatowej.

"To fragment ul. Kościuszki w Kamiennej Górze, dlatego prace wykonamy wspólnie z władzami miasta. Wymieniona zostanie cała podziemna infrastruktura. Ulica na skutek powodzi została kompletnie zdewastowana" - dodała Świętoń.

Wiceminister administracji i cyfryzacji Stanisław Huskowski wręczając promesy zapewnił, że to nie ostatnia w tym roku pomoc ze strony rządu.

"Zdaję sobie sprawę, że wasze potrzeby są znacznie większe. Łącznie z pierwszą transzą promes na Dolny Śląsk ma trafić ponad 101 mln zł. Postaramy się jeszcze do końca września o kilka milinów, może nawet o dziesięć" - dodał Huskowski.

Wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz podkreślił, że większość pieniędzy otrzymują samorządy z czterech górskich powiatów: kamiennogórskiego, lubańskiego, lwóweckiego i kłodzkiego.

"W górach zima przychodzi wcześnie, ale wierzę, że uda wam się jeszcze w tym roku wykorzystać te pieniądze i zrealizować inwestycje” - dodał Smolarz.

W lutym 2014 r. w pierwszej transzy przyznano promesy 79 samorządom na kwotę ponad 75 mln zł. Z drugiej transzy do rozdysponowania pozostało jeszcze ponad 2 mln zł. W sumie w latach 2010-14 na Dolny Śląsk trafiła pomoc w wysokości 626,5 mln zł. Wyremontowano w tym czasie m.in. 820 km dróg, 318 mostów i kładek oraz 87 innych obiektów użyteczności publicznej.(PAP)

ros/ mhr/