Jak powiedział marszałek województwa dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec, region nie tylko "zapłaci rekordowe w historii janosikowe, ale dostanie również o prawie 66 mln zł mniej subwencji ogólnej z budżetu państwa”.

„Zakończyliśmy już pracę nad przyszłorocznym budżetem i nie dopuszczam myśli, że nie dostaniemy zakładanych w budżecie subwencji. Rozmawiamy z senatorami, by w izbie wyższej zablokowali te zmiany. W najbliższy wtorek w Toruniu na konwencie marszałków będziemy rozmawiać o wspólnym stanowisku wszystkich samorządów w tej kwestii” – dodał Jurkowlaniec.

Jak przypomniał, inne samorządy już wypracowały podobne oficjalne stanowiska w sprawie zmian w janosikowym. Według niego powinno to pomóc we wspólnym lobbowaniu w tej sprawie w Senacie.

„Podobnie stanowiska sprzeciwiające się zmianom w janosikowym przyjęły już sejmiki województw: lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, a w najbliższych dniach zrobi to woj. podkarpackie. W innych regionach sprzeciw zgłaszają też same zarządy województw” – dodał Jurkowlaniec.

Według danych załączonych do uchwały sejmiku wskutek dokonanych zmian Dolny Śląsk straci najwięcej, bo aż 66 mln zł, Podkarpacie – 34 mln zł, a pozostałe województwa od kilkunastu do kilku milionów zł. Jednak dla każdego z województw zmniejszenie subwencji ogólnej procentowo przekracza ponad 20 procent kwoty wcześniej zapisanej w budżecie, a w przypadku Dolnego Śląska wynosi ono aż 37 proc.

Zdaniem Jurkowlańca można znaleźć rozwiązanie, które zadowoli wszystkich samorządowców. „Najlepsza byłaby pożyczka dla Mazowsza z rezerwy budżetu państwa. A jeśli do niej nie dojdzie, to liczymy na pożyczki dla poszczególnych województw w takich kwotach, o które zmniejszono nam subwencje. Chcemy postulować, by przegłosowane przez Sejm zmiany w janosikowym nie weszły w życie już od 1 stycznia 2014 r., ale o rok później. Takie rozwiązanie nie zrujnowałoby już przygotowanych, przyszłorocznych budżetów” – powiedział Jurkowlaniec.

Chodzi o przyjęte w ubiegły piątek przez Sejm zapisy nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego odnoszące się do janosikowego, które ma uiścić województwo mazowieckie w 2014 r. Województwo to miało zapłacić 640 mln zł, jednak na mocy noweli kwota ma być zmniejszona do 400 mln zł, a pozostałe 240 mln zł ma zostać zapłacone w latach 2015-2017.

Janosikowe to system subwencji, w ramach którego bogatsze samorządy przekazują biedniejszym część swoich dochodów. Do tej pory woj. warmińsko-mazurskie dostawało ponad 63 mln zł janosikowego, czyli ponad 5 proc. całości budżetu regionalnego. (PAP)