Szef regionalnego SLD Władysław Mańkut poinformował PAP, że na listach komitetu SLD Lewica Razem do sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego znalazło się 60 kandydatów: 30 kobiet i 30 mężczyzn.

Listę w okręgu olsztyńskim otwiera sekretarz Warmińsko-Mazurskiej Rady Wojewódzkiej SLD Marcin Kulasek. Na co dzień jest on pracownikiem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z tego okręgu kandyduje też były siatkarz i komentator sportowy Włodzimierz Nalazek oraz szefowa Rady Organizacji Pozarządowych Monika Falej.

Ze startu do sejmiku zrezygnował b. marszałek i obecny radny wojewódzki Andrzej Ryński, który kandyduje na prezydenta Olsztyna.

W okręgu elbląskim kandydatem nr 1 do sejmiku jest szef regionalnego SLD i dotychczasowy radny sejmiku - Włodzimierz Mańkut.

W okręgu obejmującym m.in. Ostródę, Iławę i Nowe Miasto Lubawskie pierwsze miejsce na liście otrzymał b. poseł i b. działacz samorządowy Jan Antochowski. Obecnie zajmuje się on m.in. inwestycjami w energetykę odnawialną.

Listę SLD do sejmiku z okręgu mazurskiego otwiera dotychczasowy radny i b. senator Wiesław Pietrzak.

W okręgu tzw. południowym, obejmującym m.in. Szczytno, pierwsze miejsce przypadło związanemu z Giżyckiem Wiesławowi Kowalskiemu.

Mańkut zapewnił PAP, że kolejne miejsca na listach zostały przydzielone rolnikom i ludziom zawodowo związanym z rolnictwem, czy członkom ludowych zespołów.

Oprócz Ryńskiego ze startu w wyborach do sejmiku zrezygnował też dotychczasowy radny Jarosław Maśkiewicz, który będzie startował z list do władz powiatu iławskiego. (PAP)