"Prawdopodobnie jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, gdzie budżety ostatnich lat są dostępne online i można poprzez system porównań popatrzeć np. które wydatki rosną, a które maleją" - powiedział w środę na konferencji prasowej prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, poświęconej podsumowaniu pierwszego roku V kadencji jego rządów w mieście.

Na razie, budżety na stronie www.gdansk.pl/budzet dotyczą lat 2005-2014. Niedługo będzie zamieszczony tam budżet za rok 2015 oraz budżet planowany na rok 2016. Docelowo online mają być też dostępne budżety Gdańska z lat wcześniejszych do 1990 roku.

"Jest teraz czas, aby więcej pieniędzy, cierpliwości, i czasu poświęcać szeroko pojętej otwartości danych i ich udostępniania. To jest jedyny sposób na uodpornienie obywateli na populizm i wszelkie formy anty. Jednym słowem tego wszystkiego, co jest przeciwieństwem wolności, demokracji, pluralizmu i tolerancji" - mówił Adamowicz o pomyśle udostępnienia w internecie miejskiego budżetu.

Dodał, że obywatele mogą być krytyczni wobec prezydenta i Rady Miasta, ale "niech wiedzą, dlaczego są krytyczni". "A nie tylko na bazie jakiś powielanych stereotypów. To jest istotne. Ludzie bowiem niestety nie kierują się faktami, lecz emocjami" - dodał.

Na stronie internetowej znalazł się też specjalny kalkulator. Wpisując do niego własne wynagrodzenie miesięczne brutto można się dowiedzieć, ile złotych trafia z tych zarobków na takie dziedziny życia w mieście jak infrastruktura drogowa i komunikacja miejska, finanse miasta, edukacja i opieka wychowawcza, kultura, sport rekreacja i wypoczynek, gospodarka komunalna, bezpieczeństwo, ład i polityka przestrzenna itp.

Od 2014 r. działa miejski portal "Otwarty Gdańsk" oferujący mieszkańcom dostęp do różnych informacji np. na temat szczegółowych wydatków urzędu miasta, decyzji administracyjnych, decyzji o inwestycjach i planów zagospodarowania.

W ostatnich wyborach samorządowych w 2014 r. Adamowicz pokonał w II turze posła PiS Andrzeja Jaworskiego. Adamowicz uzyskał 61,25 procent głosów, a jego rywal 38,75 proc.

50-letni Paweł Adamowicz z Platformy Obywatelskiej rządzi Gdańskiem od 1998 r. W wyborach wystartował pod hasłem "Konsekwentnie dla Gdańska". Pierwsze wybory bezpośrednie w 2002 r. Adamowicz wygrał w II turze (72 proc.), pokonując kandydata SLD Marka Formelę. W 2006 zwyciężył w I turze, uzyskując prawie 61 proc. głosów. Także w 2010 r. już w I turze uzyskał prawie 54 proc. głosów. (PAP)