Jak poinformował w piątek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Suwałkach Ryszard Tomkiewicz, prokuratura ustaliła, że jest duże prawdopodobieństwo, iż mogło dojść do sfałszowania dokumentacji, dlatego prokuratura zajmie się sprawą.

Chodzi o dwa gminne dokumenty zbiorcze dotyczące ok. 200 działek, na podstawie których rzeczoznawca dokonywał wycen. Dokumenty zawierają sprzeczne informacje dotyczące przeznaczenia działek. W jednym zaświadczeniu działka jest traktowana jedynie jako grunt rolny, zaś w drugim ta sama nieruchomość jest przeznaczona pod zabudowę.

Michał Szczepański z Komitetu Protestacyjnego Gmin Augustów i Raczki powiedział PAP, że według niego są niejasności w dokumentacji i miało to wpływ na zaniżenie cen ich działek.

Właściciele działek od ponad roku sprzeciwiają się zbyt niskiej - ich zdaniem - wycenie. Zgłaszali to do wójta gminy Augustów. Po ich interwencji wójt wszczął wewnętrzną kontrolę, z której wynika, że w gminie znajdują się dokumenty o innej treści niż u rzeczoznawcy.

Wójt Zbigniew Buksiński powiedział niedawno PAP, że nie wiadomo, jak doszło do takiej sytuacji i najlepiej jak sprawdzi to prokuratura.

Sprawa wycen działek przeznaczonych pod budowę obwodnicy Augustowa ciągnie się od ponad roku. Wielu rolników z gmin Augustów i Raczki nie zgodziło się z wyceną ziemi. Niektórym z nich grunty wyceniono poniżej 40 tys. zł za hektar, a za grunty tej samej klasy inni otrzymali po 150 tys. zł. W ubiegłym i na początku tego roku rolnicy organizowali nawet blokady dróg w ramach protestu.

W urzędzie wojewódzkim w Białymstoku wydano 466 decyzji wywłaszczeniowych ws. gruntów przejętych pod obwodnicę, na podstawie wyceny rzeczoznawcy; większość rolników przystała na złożone im propozycje finansowe. Od tych decyzji złożono 128 odwołań do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Większość została rozpoznana, ale decyzje dla rolników były niekorzystne. Rolnicy odwołali się od tych decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Prace przy budowie obwodnicy Augustowa są na ukończeniu. Grunty rolników zostały już przejęte przez Skarb Państwa. Obwodnica będzie mieć 34,2 km długości, jej budowa ma się zakończyć jesienią. (PAP)