Obecna przy zawieraniu kontraktu między łódzkim przewoźnikiem a bydgoską spółką prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podkreśliła, że 12 nowych tramwajów znacznie poprawi stan taboru szynowego, którym obecnie dysponuje MPK-Łódź.

"O ile bowiem mamy nowe autobusy, o tyle nasze tramwaje są dość wiekowe. Dwa lata temu zakupiliśmy dużą partię nowych pojazdów Pesa Swing (22 – PAP), a teraz dzięki kolejnym wnioskom unijnym i podpisaniu tej umowy będziemy czekać na kolejnych 12 tramwajów" – powiedziała prezydent Zdanowska.

Pesa, która zwyciężyła w ogłoszonym wcześniej przetargu, na dostarczenie pojazdów ma czas do 15 października 2018 r.

Jak poinformował prezes zarządu bydgoskiej firma Tomasz Zaboklicki, zamówione tramwaje będą zbliżone do modelu Pesa Swing, które od ponad roku kursują w Łodzi na linii nr 10 obsługującej zmodernizowaną trasę Wschód-Zachód (W-Z), łączącą osiedla Retkinia i Olechów.

"Jesteśmy bogatsi o doświadczenia i dlatego w nowych modelach będzie o 10 więcej miejsc siedzących i więcej miejsca dla osób niepełnosprawnych. Ciekawostką jest to, że siedzenia będą antybakteryjne" – zaznaczył.

Pięcioczłonowe tramwaje będą niskopodłogowe, przystosowane dla osób starszych, niepełnosprawnych i poruszających się na wózkach inwalidzkich. Zostaną wyposażone w klimatyzację, system wizualnej i akustycznej informacji pasażerskiej, kasowniki, biletomaty, monitoring oraz systemy łączności radiowej, automatycznego zliczania pasażerów i diagnostykę on-line. Będą mogły przewieźć 212 osób, w tym 50 na miejscach siedzących.

Wartość kontraktu to 99,6 mln zł brutto, w tym 74 proc. pochodzi z unijnego dofinansowania. Cały projekt zakłada zakup tramwajów oraz budowę hali do ich obsługi, a jego całkowita kwota to 117 mln zł. Na razie rozstrzygnięto pierwszą część inwestycji.

Prezydent Zdanowska poinformowała, że w najbliższym czasie MPK-Łódź ogłosi przetarg na zakup kolejnych 30 nowych tramwajów w ramach innego dużego projektu "Tramwaj dla Łodzi". (PAP)