To drugi etap ogłoszonego we wrześniu 2013 r. ograniczonego przetargu. Najtańszą ofertę złożyła włoska firma Astaldi S.p.A, która zaproponowała za budowę 434,8 mln zł. Najdroższą propozycję przedstawiła polska firma Trakcja PRK i I SA - 705,2 mln zł. O kontrakt ubiegają się również firmy z Hiszpanii, Czech i Portugalii - poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Rafał Malinowski.

Cena jest głównym, ale nie jedynym kryterium przy wyborze wykonawcy. Liczą się również m.in. zaproponowany czas realizacji inwestycji, czy długa gwarancja. Malinowski poinformował, że wszystkie firmy zaproponowały najkrótszy możliwy czas realizacji - 22 miesiące oraz 10-letnią gwarancję na wykonane prace. Wszystkie oferty będą teraz weryfikowane i sprawdzane będą m.in. przedstawione przez nie kosztorysy. "Planujemy rozstrzygnięcie przetargu do końca maja" - poinformował Malinowski.

Odcinek od już istniejącej obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa do Mężenina ma mieć 15,4 kilometrów. Powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa z odpowiednimi obiektami inżynierskimi i drogami dojazdowymi.

W toku są jeszcze dwa przetargi na pozostałe dwa podlaskie odcinki drogi S8 Białystok-Warszawa: 14-kilometrowy od obwodnicy Mężenina do Jeżewa oraz ok. 15-kilometrowy odcinek od obwodnicy Zambrowa do granicy z województwem mazowieckim. Malinowski powiedział PAP, że otwarcia ofert w tych postępowaniach należy się spodziewać w trzecim kwartale 2014 r.

Cała droga S8 z Białegostoku do Warszawy ma być ekspresową do 2020 r. Dotychczas zbudowano 24,5-km odcinek Białystok-Jeżewo oraz 11-km obwodnicę Zambrowa i Wiśniewa. (PAP)